ФОП на загальній системі оподаткування: як нарахувати амортизацію

Податкова звітність ФОП на загальній системі

Фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення основних засобів.

Амортизація – систематичний розподіл вартості основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації) (п.п. 14.1.3 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

ФОП на загальній системі оподаткування: як нарахувати амортизацію

Облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об’єктом. Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об’єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об’єкта основних засобів та нематеріальних активів (п.п. 177.4.7 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).

Фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування має право (за власним бажанням) вести облік основних засобів з використанням Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92 зі змінами (далі – П(С)БО 7).

Амортизація основних засобів у разі переходу фізичної особи - підприємця із спрощеної системи на загальну систему оподаткування нараховується з місяця, що настає за місяцем переходу на загальну систему оподаткування та закінчується – з наступного місяця після реалізації (вибуття) або безоплатній передачі об’єктів.

Пунктом 4 П(С)БО 7 визначено, що первісна вартість – історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.

Для фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування сума залишкової вартості визначається як різниця між первісною (переоціненою) вартістю основного засобу і сумою його накопиченої амортизації (зносу).

Форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Книга) та порядок її ведення затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481.

Згідно з п.п. 8 п. 6 Порядку у графі 8 «Інші витрати, пов’язані з отриманням доходу» фізична особа – підприємець відображає суму фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов’язаних з одержанням доходу, які повинні бути документально підтверджені.

Таким чином, фізична особа - підприємець, яка придбала основні засоби після 01.01.2017 року під час перебування на спрощеній системі оподаткування, має право після переходу на загальну систему оподаткування нараховувати амортизацію виходячи із залишкової вартості об’єкта, що визначається на момент переходу на загальну систему оподаткування та включити суму таких відрахувань до складу витрат. При цьому, амортизаційні відрахування відображаються в графі 8 Книги.

За матеріалами ГУ ДПС у Закарпатській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП: загальна система оподаткування 2024

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2024 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2024 році? Відповіді у статті
574430

КВЕД для ФОП: як обрати

• квед для фоп • кведи для фоп • квед для фоп 2 група • квед для 1 групи • як вибрати квед для фоп • зміна квед для фоп м як змінити квед для фоп • квед для фоп на загальній системі оподаткування
220689

Один рік — дві системи: як звітувати ФОПу під час переходу

Міграція між загальною та спрощеною системами оподаткування спричиняє чимало питань. Які звіти треба подати підприємцю, який припиняє свою діяльність, є платником єдиного податку, але має впродовж року минуле на загальній системі — відповідаємо
2240

Чи включає ФОП до витрат придбання касового апарата

ФОП на загальній системі у 2022 році придбав касовий апарат. У 2023 році він продав його юридичній особі. Юрособа у формі № 4ДФ відобразила таке придбання за ознакою доходу «157». Чи включає ФОП придбання касового апарата до витрат? Як він оподатковує такий дохід? Чи виникає в нього ПДФО?
2235

Готуємося з 1 липня переходити із 2% єдиного податку на іншу систему

Багато платників хоче залишитися спрощенцем після скасування 2% єдиного податку з 1 липня. Розглянемо, чи всі можуть на це розраховувати і як подати заяву тим, хто має таке право. Додаємо зразки заяв
25899

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді