Борг перевели новому боржнику: як скласти ПН та відкоригувати податкові зобов’язання

Дисконтуємо ВСЕ: Мінфін «узаконив» жах усіх бухгалтерів

Операція з переведення боргу від первісного боржника до нового боржника не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому ПДВ-зобов’язання не виникають.

Борг перевели новому боржнику: як скласти ПН та відкоригувати податкові зобов’язання

Після переведення боргу первісним боржником на нового боржника, перераховані кредитором кошти як попередня оплата (аванс) на рахунок первісного боржника перераховують на рахунок нового боржника. Відповідно, у первісного боржника немає підстав складати розрахунок коригування на зменшення ПДВ-зобов’язань. Адже не виникає жодних обставин, зазначених у пункті 192.1 Податкового кодексу України (ПК).

Новий кредитор втрачає право на раніше сформований податковий кредит з ПДВ на підставі ПН, складеної і зареєстрованої в ЄРПН первісним боржником. Тому що, фактичного постачання, за які перерахували попередню оплату (авансу), не відбулося. Тому кредитор має зменшити суму ПДВ, включену до складу податкового кредиту:

  • нарахувавши ПДВ-зобов’язання;
  • склавши і зареєструвавши зведену ПН за правилами пункту 198.5 ПК в ЄРПН.

Постачання новим боржником послуг кредитору в рахунок отриманої від первісного боржника попередньої оплати за такі послуги, перерахована яку кредитор попередньо перерахував первісному боржнику, є другою подією операції з постачання послуг. Тому немає підстави для складання новим боржником ПН на кредитора.

Лист ДПС від 06.09.2019 № 55/6/99-00-07-03-02-15/ІПК


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Таблиця даних платника податків: заповнення та подання

Таблиця даних платника податків – це та додаткова інформація, яку подає платник ПДВ з метою убезпечити себе від блокування податкової накладної чи розблокувати таку, якщо її реєстрація уже призупинена. Сьогодні в консультації про нюанси заповнення та подання цього документа з урахуванням останніх роз’яснень ДПС.
200736

Календар бухгалтера 2024: червень

Червень ― наша боротьба триває, ми мужньо боремося з ворогом та продовжуємо працювати. Виробничий календар на червень 2024 та податковий календар на червень, допоможе бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
23776

Розрахунок коригування до податкової накладної

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
478569

Податкова накладна

Обов’язок платників ПДВ вчасно реєструвати податкові накладні під час воєнного стану й надалі діє, попри всі перебої з електропостачанням. З актуальною формою податкової накладної та особливостями її складання допоможе ознайомитися роз’яснення експерта. У консультації знайдете зразки заповнення податкової накладної для типових ситуацій
318789

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді