Наказ Мінфіну від 22.10.2024 № 527
Мета змін — забезпечити для платників можливість подання пояснень та копій документів до розрахунків коригування (РК), реєстрацію яких зупинили, якщо такі РК склали до податкових накладних (ПН) за операціями, що здійснили більше ніж за 365 днів до дати коригування кількісних та вартісних показників.
Наказом вносять зміни до положення щодо початку відліку періоду, протягом якого платники мають право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів з дати складання ПН/РК.
Нагадуємо, що відповідно до пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520 (далі — Порядок), письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в ПН/РК.
Разом з тим у платників при здійсненні фінансово-господарських операцій виникає необхідність коригувати кількісні та вартісні показники за операціями, які здійснили більше ніж за 365 днів до дати такого коригування. Тому вносять зміни до Порядку, відповідно до яких платники отримають таку можливість.
При зупиненні реєстрації такого РК і наданні платником письмових пояснень та копій документів виникає ситуація, що відлік 365 днів відповідно до положень Порядку здійснюють від дати виникнення податкових зобов’язань за ПН, а не від дати складання РК, до якого надають контролюючому органу пояснення та копії документів.
Тримайте зразки заповнення податкових накладних, що їх складають на експортні операції та в разі нарахування компенсувального ПДВ за придбаннями з ПДВ, використаними не в господарській діяльності. Із 1 жовтня 2024 року маєте оформлювати такі податкові накладні за новими правилами
Норми Податкового кодексу України (ПК) передбачають, що на дату виникнення податкових зобов’язань складають ПН, а РК складають у разі, коли після постачання товарів/послуг змінюють суму компенсації їх вартості (перегляд цін, перерахунок при поверненні, повернення попередньої оплати), та коригують податкові зобов'язання і податковий кредит постачальника та отримувача.
Отже змінами:
- приводять положення пункту 6 Порядку до норм ПК, відповідно до яких застосовують формулювання «дата складання податкової накладної», що є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної;
- уточнюють положення щодо початку відліку періоду, протягом якого платники мають право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів з дати складання ПН/РК.
Наказом вносять до пункту 6 Порядку такі зміни: слова «виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній» замінити словами «складання податкової накладної».