Який простій оплачувати як 2/3 окладу, а який за середнім заробітком

Мінімальний розмір оплати часу простою не з вини працівника становить 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду або посадового окладу (ст. 113 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Підприємство може встановити в колективному договорі вищий розмір оплати часу простою (ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон «Про оплату праці»).

Який простій оплачувати як 2/3 окладу, а який за середнім заробітком

Простоєм вважають тільки такі випадки, коли працівник приходить на роботу, але не працює через призупинення робіт із причин відсутності матеріально-технічного забезпечення виробництва, незабезпечення технологічною документацією, несправності устаткування, простою з інших причин, не пов’язаних з виною працівника.

Якщо працівник через простій самовільно не приходить на роботу чи іде з роботи, він не може вимагати оплати такого часу (ст. 113 КЗпП), хоча його попередньо повідомили про неминучість простою. Надавати відпустку без збереження зарплати за погодженням між сторонами в такому випадку не допустимо.

Простій, викликаний зупиненням експлуатації підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва чи обладнання органом державного нагляду за охороною праці чи службою охорони праці підлягає оплаті у розмірі середньої заробітної плати (ст. 15 Закону «Про оплату праці»).

За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігають середній заробіток (ст. 113 КЗпП).

Усі працівники мають попереджати роботодавця про початок простою. Невиконання працівниками цього обов’язку є дисциплінарним проступком, за вчинення якого працівника можна притягнути до дисциплінарної відповідальності. Але це не може бути підставою для:

  • притягнення працівника до матеріальної відповідальності;
  • відмови роботодавця оплатити час простою, оскільки обов’язок провести таку оплату не залежить від виконання працівником обов'язку попередити власника.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Страховий стаж для виходу на пенсію

У статті експерт розкаже все про страховий стаж для виходу на пенсію. Зручні таблиці допоможуть, коли постали перед потребою, як визначити страховий стаж для пенсії
113570

Резерв премій за підсумками року: створюємо та коригуємо

Підприємство нараховує резерв на виплату винагороди за підсумками року. У вересні керівництво помітило, що планові показники не виконало, тому вирішило не виплачувати працівникам премію за результатами поточного року. Чи можна відкоригувати резерв посеред року? Якщо так, то як це задокументувати?
7458

Відомість нарахування заробітної плати 2024

Бухгалтер під час нарахування зарплати працює з чималою кількістю первинних документів, основним з яких є розрахунково-платіжна відомість. Якщо зарплатна відомість працівника містить помилки, це може призвести до штрафів. Як все правильно оформити та які форми документів краще використати читайте у консультації
184850

Штраф за несвоєчасну виплату заробітної плати 2024

Затримка заробітної плати — це порушення трудового законодавства, за яке передбачено штраф. Поговоримо про розмір штрафу за несвоєчасну виплату зарплати у 2024році, та коли вдасться уникнути покарання
72370

Норми тривалості робочого часу 2025

У статті знайдете календар робочого часу 2025 для 5-денки та 6-денки, а також іншу доречну інформацію для планування часу наприклад про облік робочого часу, враховуючи реалії воєнного часу
913

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді