Коли законодавці повернуть прогресивну шкалу ставок ПДФО

Податковий комітет Європейської Бізнес Асоціації обговорили актуальні для бізнесу податкові питання з Головою Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим

Коли законодавці повернуть прогресивну шкалу ставок ПДФО

Реформування системи оподаткування персональних доходів. Прогресивна шкала ПДФО. Оподаткування домогосподарств

На переконання Гетманцева, прогресивна шкала оподаткування — це економічно обґрунтований підхід, що відповідає практиці європейських країн, та був відображений у Національній стратегії доходів до 2030 року. Водночас застосування прогресивної шкали ускладнює адміністрування та вимагає загального декларування. До того ж, обговорювати це питання варто в контексті ширшого реформування системи оподаткування доходів та після завершення першого етапу НСД (який охоплює 2024—2025 роки): реформування фіскальних органів, підвищення якості адміністрування та довіри платників. Перед змінами системи оподаткування мають відбутися зміни в контексті диджиталізації та підвищення довіри до податкових органів. За словами Гетманцева, наразі зарано обговорювати рівень ставок та градації шкали. До цього питання законодавці повернуться, ймовірно, після війни.

Питання оподаткування домогосподарств найближчим часом не розглядатимуть, адже така концепція суперечить нашим зобов’язанням перед міжнародними партнерами. Законопроєкт від 20.10.2023 № 10166 про оподаткування самозайнятих осіб має мало шансів для подальшого руху з тієї ж причини. Адже цей проєкт передбачає надання певних пільг і його розглядатимуть в контексті реформи оподаткування доходів. Тож у цьому році немає перспектив для його прийняття.

Законопроєкти щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів

Наразі триває підготовка законопроєктів від 06.11.2023 № 10168-2 та № 10169-2 до другого читання. Як повідомив Данило Гетманцев, система електронного адміністрування ПДВ відслідковуватиме походження товарів для цілей здійснення експорту. Водночас відмовляться від прив’язки відшкодування ПДВ до факту повернення валютної виручки. Однак, це питання ще дискутується на рівні Кабміну. У майбутньому також доопрацьовуватимуть питання, пов’язані із форвардними контрактами та подальше залучення бізнесу до обговорень фінальних пропозицій.

Підстави для анулювання ліцензії

Бізнес озвучив стурбованість певними нормами законопроєкту «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 14.12.2023 № 10346. Зокрема, підставами для анулювання ліцензії. У компаній є перестороги щодо використання їх для тиску на бізнес.

Йдеться, зокрема, про такі підстави як:

  • встановлення контролюючими органами факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням;
  • недопуску до перевірки;
  • продажу алкоголю за відсутності акцизної марки на 1 пляшці/з порваною акцизною маркою на 1 пляшці.

Перенесення терміну подання податкової звітності за 2023 рік по КІК

Данило Гетманцев погодився з необхідністю перенесення терміну подання податкової звітності за 2023 рік по КІК на 2025 рік. На сьогодні деякі положення законопроєкту «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування контрольованих іноземних компаній» від 19.10.2022 № 8137 досі не погодив Мінфін. До того ж, наближається термін подання податкової звітності по КІК (для юросіб-контролерів до 01.03.2024, а для фізосіб-контролерів до 01.05.2024). Саме тому необхідно знайти можливість законодавчо врегулювати цю проблему в найкоротший термін.

Невиконання строків підготовки проєктів актів

Данило Гетманцев звернеться до відповідних органів щодо причин невиконання строків підготовки проєктів актів та виконання інших завдань, необхідних для забезпечення реалізації Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах» від 29.06.2023 № 3173-ІХ. Зокрема йдеться про вимоги до технічного обладнання, які мають опублікувати завчасно. Оскільки обладнання завозитимуть з-за кордону, то треба час на подальше проходження його сертифікації, атестації, налаштування спеціалістами, яких немає в Україні і т. д.

За інформацією Європейської Бізнес Асоціації


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Клуб білого бізнесу: які переваги статусу учасника

Розглянемо, як функціонує Клуб білого бізнесу. Особливу увагу приділимо перевагам, ризикам та зобов’язанням учасників. Проаналізуємо причини, через які частину підприємств у переліку приховують
1540

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і порядок заповнення

Існує спеціальна обов’язкова заява про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
362151

Календар бухгалтера на лютий 2025

2025-й рік розпочинає свій другий місяць. Аби він не був найлютішим через неподані звіти й несплачені податки, варто проглянути виробничий календар на лютий 2025 та податковий календар 2025
41552

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді