Допомога по частковому безробіттю: хто має право, хто не отримає, за яких умов потрібно повернути

UA RU

Мінекономіки пояснило:

1. Допомогу по частковому безробіттю на період карантину, зокрема, не надають працівникам, які отримують оплату часу простою відповідно до статті 113 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).

2. Мають право отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину малий та середній бізнес, зокрема і суб'єкти мікропідприємництва.

Допомога по частковому безробіттю: хто має право, хто не отримає, за яких умов потрібно повернути

Так, суб'єктами мікропідприємництва, зокрема, є фізособи, зареєстровані в установленому законом порядку як ФОП, у яких:

  • середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб

та

  • річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Нацбанку.

Щоб отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину

роботодавець подає, зокрема, видану ДПС довідку про сплату ЄСВ за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності.

Мінекономіки листом від 27.04.2020 № 4702-09/26852-03 звернулось до Мінфіну, як до органу, який спрямовує і координує діяльність ДПС, з проханням вжити заходи, необхідні для забезпечення надання зазначеної довідки в день звернення суб'єкта господарювання.

3. Центр зайнятості перераховує роботодавцю кошти для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину на підставі відомостей про осіб, наданих роботодавцем.

4. Якщо роботодавцю відмовлено у наданні допомоги по частковому безробіттю з незалежних від нього причин, він має право повторно звернутися в межах строку дії карантину, але не більше 30 к. дн. після його завершення.

5. У разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога по частковому безробіттю на період карантину (розірвання трудового договору протягом шести місяців (якщо допомога виплачувалася менше ніж 180 к. дн., — протягом періоду виплати допомоги) з дня закінчення виплати допомоги з підстав за пунктом 1 частини першої статті 40 (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця), пунктом 1 частини першої статті 36, частиною третьою статті 38 КЗпП) отримані кошти роботодавець повертає в повному обсязі у розмірі виплаченої звільненій особі допомоги по частковому безробіттю.


Які ж саме підстави розірвання трудового договору приведуть до обов'язку повернути отримані від центру зайнятості кошти:

  • розірвання трудового договору з ініціативи власника у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників (крім повної ліквідації або припинення діяльності роботодавця) (п.1 ст.40 КЗпП);
  • припинення трудового договору за угодою сторін (п.1 ст.36 КЗпП);
  • розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору (част. 3 ст. 38 КЗпП).

Як безпечно скоротити штат під час карантину❓

Якщо звільнення відбулося з інших підстав, допомогу не потрібно повертати. Наприклад, якщо працівника звільнено за його ініціативи в зв'язку з переїздом на нове місце проживання, або розірвання трудового договору з ініціативи власника у випадках прогулу працівника, або звільнення в зв'язку з переведенням працівника, за його згодою, на інше підприємство.

6. Право на допомогу по частковому безробіттю мають усі застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини, якщо роботодавець вживає заходи щодо профілактики та запобігання поширенню епідемії на виконання відповідного рішення обласної державної адміністрації.

Лист Мінекономіки від 29.04.2020 № 4702-09/27586-07


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Норми тривалості робочого часу 2025

У статті знайдете календар робочого часу 2025 для 5-денки та 6-денки та іншу доречну інформацію для планування часу, наприклад, про облік робочого час в реаліях воєнного часу
4167

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
52

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1227

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
651

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2203

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді