У Верховній Раді зареєстровано дві законодавчі ініціативи, покликані посилити відповідальність закладів за порушення масочного режиму відвідувачами — проєкти законів № 3890 та № 3891.
Бізнес вважає, що ці законопроєкти встановлюють надмірну відповідальність та запроваджують обтяжливі штрафи за дії відвідувачів.
Так, законопроєкт № 3890 передбачає штраф для громадських закладів за невжиття заходів щодо перебування відвідувачів без засобів індивідуального захисту, а також пропуск (допуск) їх у такі місця. На це представники компаній зазначають, що заклади організовують контроль за наявністю маски у відвідувача на вході в приміщення, проте забезпечити спостереження протягом усього часу перебування особи у приміщенні доволі складно, оскільки необхідно залучати додатковий ресурс. А втім, за таке порушення пропонують стягувати штраф від 3 400 грн до 5 100 грн за одного відвідувача, що порушує правила.
У чинному законодавстві вже передбачено штраф для посадових осіб такого закладу, тож встановлення додаткового стягнення за аналогічне порушення є нелогічним та створює фінансовий тягар для бізнесу. До того ж, велика різниця в розмірах штрафу, який пропонують накладати на бізнес, і штрафу для фізичної особи, яка зняла маску (170-255 грн), створює простір для недобросовісної конкуренції. Наприклад, з’являється ризик навмисного направлення до конкурента особи, яка зніме маску в його приміщенні.
Також під питанням залишаються повноваження представника закладу у випадку, якщо відвідувач відмовляється вдягнути маску або ж зупинитись. Якщо йдеться про фізичне затримання такого відвідувача до прибуття поліції за викликом, то:
- по-перше, виникає питання про законність таких дій суб’єкта господарювання;
- по-друге, навіть якщо перша умова буде виконана, то фізично не всі працівники служби охорони зможуть це забезпечити;
- по-третє, в практиці викликів поліції бувають випадки, коли поліція відмовляється виїжджати на виклики про відмову громадян надягти маску в торгівельному залі.
За інформацією Європейської Бізнес Асоціації
Облікувати витрати на маски, антисептики, термометри і прибирання? Та ще й так, щоб уникнути ПДФО, компенсувального ПДВ і до того ж виконати норматив з витрат на охорону праці? Проблема? Ми її розв’язали⏩