Щоб роз’яснити чоловікам (батькові дитини) їх права на відпустку для догляду за дитиною податківці пропонують проаналізувати норми чинного законодавства.
За бажанням жінки їй надають відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; Закон № 504).
Допомогу при народженні дитини орган праці та соціального захисту населення призначає за умови пред’явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини, що подає один з батьків (опікун), з яким постійно проживає дитина, заява за встановленою формою та копія свідоцтва про народження дитини (ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII).
Після досягнення дитиною трирічного віку — мати, батько або інші законні особи (тобто без вимоги до статі) відповідно до статті 25 Закону № 504, мають право на відпустку без збереження заробітної плати в обов'язковому порядку.
Отже, аналіз норм чинного законодавства підтверджує, що як чоловіки, так і жінки, мають рівне право скористатися відпусткою по догляду за дитиною та отримувати державну допомогу. Таке право мають й інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, при цьому без вимог до їх статі.
Якщо роботодавець не виплатив допомогу з тимчасової непрацездатності по вагітності та пологах, Фонд...