⚡ Усе про ФОП: КВЕД, реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини
ФОПи, в тому числі спрощенці (крім електронних резидентів), звільнені від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ).
Пенсійний фонд щомісяця надає ДПС дані про пенсіонера за віком, особу з інвалідністю, дату встановлення пенсії, встановлення (втрати) інвалідності. На підставі інформації, отриманої в ПФУ, в реєстрі страхувальників встановлюють/знімають відповідні ознаки, зокрема, «фізична особа – пенсіонер за віком», або «особа з інвалідністю».
Оскільки Закон про ЄСВ не передбачає пропорційного розрахунку бази нарахування ЄСВ для ФОП, то місяць, в якому втрачений статус «особи з інвалідністю» є базовим звітним періодом для таких категорій платників.
Таким чином, ФОП (крім е-резидентів) зобов’язаний сплатити ЄСВ за місяць, в якому втрачений статус «особи з інвалідністю».
За інформацією ДПС в Одеській області
Допоможемо розібратися, чи відновлені строки давності та податкові строки, в т. ч. щодо перевірок. Із 01.08.2023 Верховна Рада змінила порядок обчислення строків давності. Причина — зобов’язання України перед міжнародними партнерами щодо відновлення довоєнного стану податкової політики