Порядок проведення документальних перевірок встановили статтею 77 Податкового кодексу України; далі — ПК.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбирають платників податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладений на контролюючі органи (абз. 1-4 п. 77.2 ПК).
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників визначають залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників, який поділяють на високий, середній та незначний. Платників з незначним ступенем ризику включають до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім – не частіше ніж раз на два календарних роки, високим — не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлює Мінфін.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року. Крім випадків коли зміни пов’язані із змінами найменування платника, якого вже включили до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Водночас, критерії, за якими платників включають з 01.12.2023 по 31.12.2024 до плану-графіка проведення документальних планових перевірок, з урахуванням щомісячних коригувань, встановлені підпунктом 69.35-2 Податкового кодексу України.
Податкова готує «чорний список» несумлінних платників, щоб управляти податковими ризиками і впливати на сплату податків. Хто і як готуватиме цей список і чим це загрожує платникам, розповімо у цьому матеріалі
Зокрема, при формуванні плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік враховують показники позитивної динаміки:
- рівнів сплати податку на прибуток та ПДВ по відповідній галузі за дев’ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання річної звітності враховують показники за 2023 рік. У разі якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника є календарний рік, враховують показники за попередній рік;
- рівнів нарахування та/або виплати податковим агентом – юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати за дев’ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ за четвертий квартал 2023 року враховують показники за чотири квартали 2023 року.
При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюють без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 ПК.