Роз’яснювальні роботи Держпраці не є контрольними повноваженнями: ВС

⚡️ ПЛАН ПЕРЕВІРОК ДЕРЖПРАЦІ 2021 ⚡️

Постанова ВС від 25.03.2021 у справі № 260/768/19

Інспектор праці подав до управління Держпраці доповідну записку, якою повідомив, що в ході проведення профілактичного відвідування ФОПа встановив, що підприємець використовує найману працю без оформлення трудових договорів. На підставі цієї записки був виданий наказ про проведення інспекційного відвідування. За результатами перевірки контролери склали акт. За неоформлених працівників ФОПу нарахували штраф у розмірі 375570,00 грн.

Верховний Суд

Не погоджуючись з приписом та постановою про накладення штрафу ФОП звернувся з позовом до суду.

Верховний Суд (далі — ВС) по даній справі вказав, що процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю регулює Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 № 295 (далі — Порядок № 295).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань.

В свою чергу, пункт 5 Порядку № 295 визначає перелік підстав для здійснення державного контролю, який є вичерпним.

ВС вказав, що суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що доповідна записка посадової особи органу контролю, яка слугувала підставою для призначення інспекційного відвідування ФОпа, не є належною підставою для призначення інспекційного відвідування згідно з пунктом 5 частини п`ятої Порядку № 295, оскільки ознаки порушення законодавства про працю виявлені органом контролю поза межами виконання ним контрольних повноважень. В силу положень пункту 2 Порядку № 295 контрольні повноваження здійснюються інспекторами праці у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань. А профілактичні відвідування у формі інформаційно — роз`яснювальної роботи не входять до даного переліку.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Криптовалюти: бухоблік і декларування

Що таке криптовалюта та чи легально нею користуватися, яке законодавче регулювання криптовалют існує насьогодні. Також мова піде про електронне декларування криптовалют, облік і оподаткування операцій з криптовалютами, питання фінансового моніторингу криптовалют як віртуальних активів
19742

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
34597

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді