Чи надають додаткову соціальну відпустку на дітей під час перебування в декретній відпустці

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Мінекономіки у листі від 05.06.2023 № 4706-05/26141-09 звертає увагу на особливості надання соціальної відпустки працівникам з дітьми за статтею 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР

image39

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Лист Мінекономіки від 05.06.2023 № 4706-05/26141-09

Додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 к. дн. без урахування святкових і неробочих днів надають щорічно:

  • одному з батьків, які мають:
  • двох або більше дітей віком до 15 років;
  • або дитину з інвалідністю;
  • або які усиновили дитину;
  • матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
  • одинокій матері
  • батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)
  • особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
  • одному із прийомних батьків (ст. 73 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст.19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Той з батьків дитини, хто претендує на отримання відповідної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році.

Законодавством не визначили конкретного переліку таких документів. Тож доказом може бути будь-який документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджують, що відповідну відпустку не надавали.

Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймає керівник з урахуванням наданих документів.

А от чи виникає право на додаткову соціальну відпустку під час знаходження у інших соціальних відпустках:

  • для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку?

Законодавством про працю не передбачили надання двох соціальних відпусток, що надають для виховання дітей, одночасно за один і той же самий період.

Зазначимо, що такої ж позиції Мінекономіки дотримувалось і раніше (лист від 10.08.2021 № 4712-06/40796-07).

На думку Міністерства, працівник не набуває права на відпустку за період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або у відпустці без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку.

Оскільки вказана відпустка є соціальною, її надають у будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу.

Працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин цим не скористався у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку. У разі звільнення, незалежно від підстав, йому виплачують грошову компенсацію за всі невикористані дні таких відпусток (ст. 24 Закону про відпустки).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як відбувається дисконтування кредитів та позик

Вимога дисконтувати довгострокову заборгованість у національних стандартах бухгалтерського обліку з’явилася порівняно недавно й питань викликає чимало. Одне з них ― чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість за кредитами і позиками, якщо за ними нараховуються проценти позичальнику? У консультації розглянемо питання дисконтування банківських кредитів і відсоткових позик
38845

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12049

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді