Чи надають додаткову соціальну відпустку на дітей під час перебування в декретній відпустці
Лист Мінекономіки від 05.06.2023 № 4706-05/26141-09
Додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 к. дн. без урахування святкових і неробочих днів надають щорічно:
- одному з батьків, які мають:
- двох або більше дітей віком до 15 років;
- або дитину з інвалідністю;
- або які усиновили дитину;
- матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
- одинокій матері
- батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)
- особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
- одному із прийомних батьків (ст. 73 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст.19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
Той з батьків дитини, хто претендує на отримання відповідної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році.
Законодавством не визначили конкретного переліку таких документів. Тож доказом може бути будь-який документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджують, що відповідну відпустку не надавали.
Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймає керівник з урахуванням наданих документів.
А от чи виникає право на додаткову соціальну відпустку під час знаходження у інших соціальних відпустках:
- для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку?
Законодавством про працю не передбачили надання двох соціальних відпусток, що надають для виховання дітей, одночасно за один і той же самий період.
Зазначимо, що такої ж позиції Мінекономіки дотримувалось і раніше (лист від 10.08.2021 № 4712-06/40796-07).
На думку Міністерства, працівник не набуває права на відпустку за період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або у відпустці без збереження заробітної плати до досягнення дитиною шестирічного віку.
Оскільки вказана відпустка є соціальною, її надають у будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу.
Працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин цим не скористався у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку. У разі звільнення, незалежно від підстав, йому виплачують грошову компенсацію за всі невикористані дні таких відпусток (ст. 24 Закону про відпустки).
Ставка військового збору повинна збільшитись з 1,5% до 5%. Податкові зміни ухвалили, але Президент України їх досі не підписав. Жовтень 2024-го завершися із діючою ставкою військового збору – 1,5%. Тримайте пояснення експерта, коли і як будемо утримувати військовий збір за новою ставкою