З 2025 року допомогу при народженні дитини пропонують нараховувати виходячи з прожиткового мінімуму

У ВРУ зареєстрували проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні (усиновленні) дитини та встановлення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 11.03.2024 № 11072

допомога при народженні дитини

Проєкт Закону від 11.03.2024 № 11072

На сьогодні розмір державної допомоги при народженні (усиновленні) дитини встановили в сумі 41 280 грн незалежно від кількості народжених дітей у сім’ї. Як зазначають автори законопроєкту, цей розмір не переглядали із 01.07.2014. По відношенню до долара США ця сума зменшилася майже удвічі з 2014 року. Одноразово виплачують 10 320 грн, решта суми — протягом наступних 36 місяців рівними частинами. Тобто щомісяця по 860 грн.

Нажаль, враховуючи усі обставини сьогодення, питання збільшення розміру державної допомоги при народженні (усиновленні) дитини залишається поза увагою КМУ.

Законопроєктом передбачили, що допомогу при народженні дитини нараховуватимуть виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.

Допомогу при народженні дитини надаватимуть у сумі:

  • кратній 150 розмірам прожиткового мінімуму, — на першу дитину;
  • кратній 100 розмірам прожиткового мінімуму, — на другу дитину;
  • кратній 50 розмірам прожиткового мінімуму, — на третю і кожну наступну дитину.

Виплату допомоги здійснюватимуть одноразово у двадцятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу — третю і кожну наступну дитину виплачуватимуть протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Також встановлюють, що одноразова натуральна допомога «пакунок малюка» надаватимуть у строк, що не перевищує 30 к. дн. з дня народження дитини.

Крім того, законопроєкт врегульовує виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Так, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку матиме особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомогу по догляду за дитиною, призначену опікуну, вважатимуть власністю дитини.

Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачуватимуть щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною до дня досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомогу призначатимуть не раніше ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Особам, звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, до їх працевлаштування допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначатимуть на підставі довідки ліквідаційної комісії.

Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначатимуть на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Особам, зареєстрованим у службі зайнятості як безробітні, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначатимуть на підставі довідки служби зайнятості.

У разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначену допомогу виплачуватимуть особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюватимуть за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинили (із зазначенням дати).

Матерям, які мають дітей віком до трьох років і вийшли на роботу та працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, що підтверджує довідка з місця роботи, або одночасно продовжують навчання з відривом від виробництва, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначатимуть (виплачуватимуть) в повному розмірі.

Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку пропонують надавати у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надаватимуть на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надають допомогу.

У разі прийняття цей закон набере чинності з 01.01.2025.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
21

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1200

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
643

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2181

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50589

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді