Постанова КМУ від 20.10.2021 № 1096
Від сьогодні, керівників підприємств зобов’язали відсторонювати від роботи невакцинованих працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації, але які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.
Нагадаємо, що МОЗ наказом від 04.10.2021 № 2153 затвердило Перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Наказ набирав чинності 08 листопада 2021 року.
«Відповідно до Наказу обов’язковим щепленням проти COVID-19 підлягають працівники: центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів та закладів освіти. Зазначу, що працівники вказаних організацій потрапили у цей перелік, у першу чергу для забезпечення безперебійної та безпечної роботи органів виконавчої влади на національному та місцевому рівнях та закладів освіти», – заявив заступник міністра охорони здоров’я – головний санітарний лікар, Ігор Кузін.
Він пояснив, що працівники вказаних підприємств мають високий ризик захворіти на COVID-19, оскільки мають багато соціальних контактів під час роботи. Водночас, інфікування хоча б одного працівника несе ризик інфікування усіх інших працівників, які перебували з ним в контакті та, додатково, потребує самоізоляції великої кількості колег.
Ігор Дегнера, в.о. Голови Держпраці розповів, як саме має здійснюватися відсторонення невакцинованих співробітників.
«У першу чергу керівник підприємства має проінформувати працівників про правові наслідки у випадку ухилення або відмови від щеплення. Йдеться про відсторонення від роботи без збереження заробітної плати до часу усунення причин, які зумовили відсторонення – тобто отримання щеплення», – наголосив Ігор Дегнера.
Головний санітарний лікар наголосив, що не можна відстороняти від роботи працівників, що мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний медичний висновок, виданий закладом охорони здоров’я.
Наразі форма довідки про протипоказання перебуває на затвердженні у Центральних органів виконавчої влади. Ігор Кузін підкреслив, що у довідці не вказуватимуть діагноз, а тому керівник може вимагати її цілком законно.
Керівник підприємства має контролювати проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 серед працівників та відсторонення від роботи тих, хто не вакцинувався.
Якщо працівник ухиляється або відмовляється від проведення щеплення, то керівник підприємства має відсторонити його від виконання професійних обов’язків. Для цього він складає відповідний акт.
Відсторонення відбувається шляхом видання наказу або розпорядження керівника з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються.
Важливо, що звільняти працівника через відсутність щеплення незаконно. Для цього відсутні правові підстави.
Щойно працівник отримав принаймні одне щеплення проти COVID-19, то підстав для продовження його відсторонення від роботи немає. Отримання принаймні першої дози не вважається ухиленням або відмовою від вакцинації. У такому випадку він має бути допущений до роботи.
Якщо під час перевірки уповноваженого органу виявиться, що на підприємстві працюють особи, які ухиляються або відмовляються від щеплення, у такому випадку йдеться про порушення ст. 44-3 КУпАП «Порушення правил щодо карантину людей».
Відповідальність за порушення вказаної статті для посадової особи складає від 34 тис грн.
Якщо ваше підприємство потрапило до переліку МОЗ, маєте відсторонити від роботи невакцинованих працівників. Штраф за порушення цієї вимоги — до 170 000 грн.