Чи може ФОП-працівник сплачувати за себе ЄСВ

ФОП — найманий працівник може самостійно визначити базу нарахування ЄСВ не більшу за максимальну за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за нього в розмірі, що є меншим за мінімальний.

Чи може ФОП-працівник добровільно сплачувати «за себе» ЄСВ

Воєнний стан: на що розраховувати платникам податків

Правові засади збору та обліку ЄСВ визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі — Закон про ЄСВ).

Платниками ЄСВ є:

  • фізособи-підприємці, зокрема, які обрали спрощену систему оподаткування (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ);
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність (п. 5 ч. 1 Закону про ЄСВ);
  • роботодавці, зокрема, юрособи, які використовують найману працю фізосіб на умовах трудового або цивільно-правового договору (п. 1 ч. 1 Закону про ЄСВ).

Для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, ЄСВ нараховують на суму доходу від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. Водночас сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Для ФОПів, які обрали спрощену систему оподаткування, ЄСВ нараховують на суми, які платник визначає самостійно, але не більше за максимальну величину бази нарахування ЄСВ. Водночас сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Для роботодавців базою нарахування ЄСВ є сума:

  • нарахованої кожній застрахованій особі зарплати;
  • винагороди фізособам за виконання робіт за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Осіб із пунктів 4, 5 частини 1 статті 4 Закону про ЄСВ, які мають основне місце роботи, закон звільняє від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив за них страховий внесок у розмірі, що є не меншим за мінімальний. Вони можуть бути платниками ЄСВ, якщо самостійно визначили базу нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за них у розмірі, що є меншим за мінімальний страховий внесок, але не більшим за максимальну величину бази нарахування ЄСВ. Водночас сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Отже, якщо роботодавець сплатив страховий внесок за осіб із пунктів 4, 5 частини 1 статті 4 Закону про ЄСВ у розмірі, що є не меншим за мінімальний страховий внесок, вони не зобов’язані самостійно сплачувати ЄСВ за себе.

ЗІР, категорія 201.04


Наші спільний опір, щоденна боротьба наших хлопців та дівчат на передовій і наша надважка робота в тилу приносить свої результати. Ворог знесилений, а ми втримуємо економіку України на гідному рівні, навіть у такі скрутні часи. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. Тримаймо рівень!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
656783

Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця 3 група

Облік для спрощенців досить простий, але декларацію треба правильно заповнити та вчасно подати. Сьогодні про те, як це зробити для ФОП на 3-й групі єдиного податку — платників і неплатників ПДВ
142782

Ліквідаційний звіт за 2025 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
57983

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
450498

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді