Договірні відносини, які виникають між орендарем та орендодавцем, регулює Господарський кодекс України (далі — ГК).
За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності (ст. 283 ГК).
Істотними умовами договору оренди є:
- об’єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації);
- строк, на який укладають договір оренди;
- орендна плата з урахуванням її індексації;
- порядок використання амортизаційних відрахувань;
- відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ст. 284 ГК).
Орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї госпдіяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 286 ГК).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платник включає, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 Податкового кодексу України (пп. 164.2.5 ПК).
При цьому об’єкт оподаткування визначають виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальну суму орендного платежу визначають за методикою, що затверджує КМУ, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлює орган місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднює у спосіб, найбільш доступний для жителів такої тергромади (абз. 2 пп. 170.1.2 ПК).
Порядок оподаткування доходів ФОП визначений статтею 177 ПК.
Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з госпдіяльністю такого ФОПа (п. 177.2 ПК).
Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП-загальником від провадження госпдіяльності визначений пунктом 177.4 ПК.
ФОП-загальносистемник дохід від надання в оренду нерухомого майна визначає, виходячи з розміру орендної плати, встановленої за погодженням сторін у договорі оренди, з урахуванням розміру мінімальної суми орендного платежу згідно з Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізосіб, затвердженою постановою КМУ від 29.12.2010 № 1253.
При цьому для визначення чистого оподатковуваного доходу враховує понесені документально підтверджені витрати від такої госпдіяльності, визначені підпунктом 177.4 ПК.
За інформацією ДПС у Черкаській області
Перейти можна як із загальної системи оподаткування на спрощену, так і навпаки. Супроводжують це перехідні операції, коли частина операції, як-от відвантаження товару, відбувається за однієї системи оподаткування, а оплата — вже за іншої. Розповімо, як їх оподатковувати єдиним податком, податком на прибуток і ПДВ