Як платнику податку на прибуток розрахувати суму пільги

Податківці навели порядок розрахунку пільги з податку на прибуток згідно з нормами чинного законодавства

image12

Банк проведень: облік штрафів, пені, неустойки у відповідача та позивача

Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердив Кабмін постановою від 27.12.2010 № 1233 (далі — Порядок).

Госпсуб’єкт, що не сплачує податки та збори через отримання податкових пільг, веде облік сум таких пільг та відображає інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, що подає ДПС у строки, встановлені Податковим кодексом України; далі — ПК (п. 2 Порядку).

Госпсуб’єкти, що не сплачують податок на прибуток підприємств у зв’язку з отриманням податкових пільг, ведуть облік сум таких пільг, які відображають у додатку ПП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затвердив Мінфін наказом від 20.10.2015 № 897 (далі — Декларація).

У додатку ПП до Декларації відображають відомості щодо:

  • коду пільги та найменування пільги за кожним видом податкових пільг з податку на прибуток підприємств згідно із довідником пільг, що затверджує ДПС;
  • суми податку, не сплаченого до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги (вивільнені від оподаткування кошти);
  • строку користування податковою пільгою у звітному періоді;
  • суми податкової пільги, що використана за цільовим призначенням;
  • суми податкової пільги, що використана не за цільовим призначенням;
  • суми податкової пільги, що залишилася невикористаною на кінець звітного періоду.

Встановили, що фінансовий результат до оподаткування зменшують на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника (крім великих платників податків) минулих податкових (звітних) років (пп. 140.4.4 ПК).

Великі платники податків зменшують фінрезультат до оподаткування на частину суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років до повного його погашення у такому порядку.

Великі платники податків мають право зменшувати фінрезультат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50% непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не погашена позитивним значенням об’єкта оподаткування податкового (звітного) року, зменшує фінрезультат до оподаткування (прибуток, збиток або нульове значення) майбутніх податкових (звітних) періодів у розмірі не більше 50% такої непогашеної суми до її повного погашення.

Якщо непогашена сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років становить не більше 10% позитивного значення об’єкта оподаткування податкового періоду, обрахованого відповідно до підпункту 134.1.1 ПК без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, така сума від’ємного значення зменшує фінрезультат до оподаткування цього податкового періоду в повному обсязі.

Положення підпункту 140.4.4 ПК застосовують з урахуванням підпункту 3 та 4-2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК.

Для цілей підпункту 140.4.4 ПК погашеними вважають суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, для яких одночасно виконуються дві такі умови:

а) ці суми включені до розрахунку об’єкта оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів;

б) за рахунок цих сум зменшили позитивне значення об’єкта оподаткування (прибуток) відповідних податкових (звітних) років, обраховане відповідно до підпункту 134.1.1 ПК без урахування непогашеного від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

З урахуванням положення пункту 4-2 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК великі платники починаючи з першого податкового (звітного) періоду 2022 року мають право зменшувати об’єкт оподаткування не більше ніж на 50% накопичених податкових збитків минулих податкових (звітних) років.

Суму податку на прибуток, яку платник не сплатив до бюджету у зв’язку з таким зменшенням фінрезультату до оподаткування вважають пільгою (код — 11020301, 11020398 (для великих платників), та відображають у додатку ПП.

Сума пільги, передбачена підпунктом 140.4.4 ПК, розраховують таким чином:

  • сума від’ємного значення попереднього звітного року платника, а для великого платника — частина суми від’ємного значення попереднього звітного року (не більше 50% непогашеної суми), визначені в межах суми прибутку звітного періоду, × розмір базової ставки податку ÷ 100.

При цьому платник суму такої пільги відображає у додатку ПП, якщо показник у рядку 04 «Об’єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03РІ)» Декларації за відповідний звітний період має позитивне значення без врахування суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Сумою прибутку податкового періоду, в межах якого визначають суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років для розрахунку суми пільги з податку на прибуток, передбаченої підпунктом 140.4.4 ПК, є показник у рядку 04 «Об’єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03РІ)» Декларації зі знаком «+» чи «–» без врахування суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, відображеної у рядку 3.2.4 додатка РІ до Декларації за такий період.

Якщо об’єкт оподаткування з податку на прибуток у звітному періоді має від’ємне значення або дорівнює нулю без врахування від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, то втрати до бюджету не виникають та суму пільги не визначають.

За інформацією ДПС в Одеській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Виправлення помилок у декларації з податку на прибуток

У статті розповімо про три можливі способи виправлення помилок та порівняємо їхні переваги та недоліки. Підкажемо, чи нараховувати самоштраф і пеню в умовах воєнного стану. Розберемося, як бути з помилками в фінансовій звітності, на основі якої заповнюється декларація з податку на прибуток
87237

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
452

Податкова декларація з податку на прибуток підприємства

Кому та коли подавати податкову декларацію з податку на прибуток. Розглянемо її оновлену форму та останні зміни. Скористайтеся роз'ясненнями, як подати декларації з податку на прибуток за умов воєнного стану
328463

Податок на прибуток підприємств

Розглянемо актуальні положення про податок на прибуток підприємств 2024/2025. Про строки сплати податку на прибуток та декларування, КІК та мінімальне податкове зобов’язання, зміни після набрання чинності Законом № 4015 — в огляді
199029

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2110

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді