⚡️Пожежна безпека та цивільний захист на підприємстві у період надзвичайної ситуації
Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу за результатами засідання РНБО.
Нагадаємо, надзвичайний стан передбачає:
- особливий режим в’їзду-виїзду;
- обмеження руху транспорту;
- примусове відчуження майна;
- комендантська година;
- перевірку документів, особистий огляд, огляд приміщень;
- обмеження або заборону отруйних речовин, алкоголю.
Однак допоки не зрозуміло, чи підтримає ВРУ рішення про введення НС на всій території країни, бізнес вивчає, яких обмежень у роботі очікувати.
Окрім «базових» обмежень, стаття 17 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» від 16.03.2000 № 1550-III (далі – Закон № 1550) передбачає додаткові обмеження для підприємств. Однак наразі, вони визначені лише у зв’язку із надзвичайними ситуаціями техногенного або природного характеру. Проте вважаємо, ці додаткові обмеження можуть запрацювати і у випадку наступу російських військ. Зокрема:
- квартирна повинність для тимчасового розміщення евакуйованого або тимчасово переселеного населення, аварійно-рятувальних формувань та військових підрозділів, залучених до подолання надзвичайних ситуацій;
- мобілізація та використання ресурсів підприємств, незалежно від форми власності, для відвернення небезпеки та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов’язковою компенсацією понесених втрат;
- зміна режиму роботи підприємств усіх форм власності, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних і відновлювальних робіт;
- усунення від роботи на період надзвичайного стану, в разі неналежного виконання своїх обов’язків, керівників державних підприємств, від діяльності яких залежить нормалізація обстановки в районі надзвичайного стану, та покладення тимчасового виконання обов’язків зазначених керівників на інших осіб.
Чи відшкодують підприємствам збитки, завданих під час введення НС
Якщо майно і ресурси підприємств використовувалися для відвернення або ліквідації ситуацій, що стали причиною НС, на законодавчому рівні передбачений обов’язок відшкодувати їх повна вартість.
Водночас, якщо відчужене майно після скасування НС збереглося, колишній власник або уповноважена ним особа може вимагати повернення такого майна у судовому порядку або вимагати надання йому взамін іншого майна, якщо це можливо (ст. 25 Закону № 1550).
Під дію мобілізації потрапляють не лише військовозобов’язані, а й транспортні засоби підприємств, установ, організацій усіх форм власності. Йдеться про військово-транспортний обов’язок, що означає передачу для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортних засобів та техніки всіх типів і марок вітчизняного та іноземного виробництва.