Благодійні організації: практикум з обліку та оподаткування
Наразі законопроєкт очікує на підпис Президента та офіційну публікацію. За місяць після цього зміни набудуть чинності.
Документом визначили, що отримувач — це юрособа, зареєстрована в Україні з визначеним напрямком статутної діяльності.
Чинне законодавство передбачає реєстрацію отримувача в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. До прикладу, — це благодійні фонди, громадські організацій, реабілітаційні установи.
Набувач — це фізична чи юридична особа, яка потребує та отримала гуманітарну допомогу, тобто той, кому її безпосередньо надають. До прикладу, це може бути лікарня чи окрема людина.
Ухваленим законопроєктом розширюють перелік отримувачів — юридичних осіб.
До них додають іноземні благодійні організації, представництва яких акредитовані в Україні.
Також отримувачами можуть бути неприбуткові державні та комунальні установи, органи місцевого самоврядування, надавачі соціальних послуг.
Поруч з цим, тривалий час залишався неврегульованим механізм, коли благодійний фонд закуповував за кордоном товари (наприклад, турнікети або дрони) та завозив їх в Україну як гуманітарну допомогу. Проте гуманітарна допомога — це товари отримані безоплатно, а не закуплені.
Це створювало правові ризики для отримувачів. Адже товари, які вони декларували і завозили як гуманітарну допомогу, по суті такими не були. У такому механізмі був відсутній іноземний донор, який і мав би надавати допомогу. Прийнятим законом дану ситуацію врегульовують.
Тепер благодійні фонди можуть виступати донором гуманітарної допомоги, яку завозитимуть в Україну.