У проєкті передбачені зміни як до ПК, так і до Митного кодексу України (МК).
Серед новацій законопроєкту:
Ø повне звільнення від оподаткування з 1 квітня 2022 на період дії воєнного стану ввезення транспортних засобів громадянами, за винятком тих, що мають походження з країни держави-агресора;
Ø право органів місцевого самоврядування приймати рішення про встановлення місцевих податків і зборів та пільг з їх сплати та вносити зміни до раніше встановлених (зменшувати/збільшувати ставки) без застосування вимог регуляторного законодавства;
Ø продовження з трьох до шести місяців строку, протягом якого платники, які не мали можливості подати податкову звітність та сплатити податки і збори, повинні виконати свій податковий обов’язок після припинення воєнного стану;
Ø з 1 квітня 2022 протягом дії воєнного стану податковий агент оподатковуватиме під час нарахування/виплати дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції, що визначений підпунктом 165.1.24 ПК;
Ø мораторій на документальні перевірки щодо дотримання вимог законодавства з питань митної справи.
Також ініціатори законопроєкту пропонують низку змін.
Для імпортерів
1. З 1 квітня 2022 до завершення воєнного стану звільняються від ПДВ операції з ввезення товарів «спрощенцями» 1—3 груп, крім тих, що обрали 3%-ву ставку єдиного податку. Звільнення не стосується товарів, які мають походження з країни-агресора або які ввозять з території такої держави чи з окупованої території України.
2. З 1 квітня до припинення дії воєнного стану звільняються від оподаткування ввізним митом товари, що ввозять підприємства для вільного обігу за винятком спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу «живого» бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
3. Для товарів за переліком Кабміну дозволяється пропуск через митний кордон та/або випуск без обов’язку подавати дозвільні документи, потрібні при імпорті (санітарні, екологічні та інші). Але це не означає звільнення цих товарів від встановлених законодавством заборон чи обмежень.
4. Плату за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом не стягуватимуть.
5. Товари, які за своїми характеристиками та фізико-хімічними властивостями можуть належати до культурних цінностей, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, радіоелектронних засобів, заборонених до ввезення, товари військового призначення чи товари подвійного використання, небезпечні відходи пропускатимуть через митний кордон України на підставі заяви декларанта про незастосування до таких товарів заборон та обмежень.
Для експортерів
Для платників, які здійснювали операції з вивезення пального за межі митної території України, не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від’ємного значення з ПДВ, визначеного за відповідний звітний період, до розрахунку якої включено суми податкового зобов’язання за операціями, що оподатковують ПДВ за ставкою в розмірі 7% для пального. Ці суми зараховуватимуть до податкового кредиту наступного періоду (абзац другий п. 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПК).
Для власників нерухомості
1. Податок на житлову нерухомість, розташовану на територіях бойових дій, і за ту, що стала непридатною для проживання внаслідок агресії РФ, не нараховуватимуть та не сплачуватимуть за 2021 та 2022 роки. Перелік таких територій, як і порядок визнання об’єктів житлової нерухомості, непридатними для проживання, визначатиме Кабмін.
2. З 1 березня 2022 року до 31 грудня року, в якому буде скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нежитлову нерухомість, розташовану на територіях бойових дій. При цьому платники податку — юридичні особи протягом шести календарних місяців після дати припинення або скасування воєнного стану мають право подати уточнюючу податкову декларацію та відобразити в ній зміни податкового зобов’язання із цього податку за відповідний податковий період. Для платників податку — фізичних осіб орган контролю самостійно обчислюватиме податкове зобов’язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Для платників єдиного податку за ставкою 2%
1. Щоб обрати або перейти на сплату єдиного податку (ЄП) за ставкою 2%, потрібно подати заяву без розрахунку доходу за попередній рік. Платником ЄП третьої групи за ставкою 2% будете:
Ø з 01.04.2022 року, якщо подасте заяву до 1 квітня 2022 року;
Ø з наступного робочого дня після подання заяви, якщо подасте заяву, починаючи з 1 квітня 2022 року;
Ø з дня реєстрації новоствореного суб’єкта господарювання, за умови подання заяви протягом 10 днів після реєстрації.
2. Дозволяється бути спрощенцями із застосуванням ставки 2% доходу суб’єктам господарювання, що здійснюють імпорт автомобілів легкових, кузовів до них, причепів і напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.
3. Податковий період дорівнює календарному місяцю.
4. Дохід, що підлягає оподаткуванню за ставкою 2%, визначатимуть за правилами статті 292 ПК.
5. У разі переходу на сплату ЄП за ставкою 2%, реєстрація платника ПДВ призупиняється, а не анулюється. Операції, що здійснюватиме такий платник, вважатимуть не об’єктом оподаткування ПДВ. На період застосування цієї ставки обрахунок показників за статтею 200-1 ПК призупиняється, отримані ПН/РК не враховують в обрахунку показника ∑НаклОтр.
6. Звільнення від оподаткування ПДВ не застосовується у разі імпорту та постачання товарів із держави-агресора або окупованої території України.
7. За товарами/послугами, необоротними активами, які придбали/виготовили з ПДВ до початку застосування ЄП за ставкою 2% та використали під час застосування, не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому буде відновлено реєстрацію платником ПДВ, слід буде нарахувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 ПК.
Для платників екологічного податку
Передбачено звільнення від нарахування та сплати екологічного податку з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, в якому буде скасовано воєнний стан. Застосовуватися таке звільнення буде до суб’єктів, які зареєстровані на територіях, де ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, а не за об’єктами, які розташовані на цих територіях. Перелік таких територій визначатиме Кабмін.
Для виробників спирту етилового
1. На період запровадження воєнного стану суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового неденатурованого, дозволяється виробництво спирту етилового денатурованого, якщо вони дотримають таких умов:
Ø обов’язкове вивезення всього виробленого спирту етилового денатурованого за межі митної території України; у суб’єкта господарювання, який виробляє спирт етиловий денатурований, наявна ліцензія на виробництво спирту етилового неденатурованого;
Ø відпуск спирту етилового неденатурованого для виробництво спирту етилового денатурованого здійснюється із застосуванням витратомірів-лічильників, встановлених на місцях відпуску спирту етилового неденатурованого;
Ø відпуск і денатурація спирту етилового неденатурованого здійснюється у присутності представника органу контролю на акцизному складі з оформленням акта денатурації в довільній форми.
2. На період запровадження воєнного стану та/або надзвичайного стану дозволяється реалізовувати вроздріб через аптеки спирт етиловий, який використовується як лікарський засіб, об’ємом до 100 куб. см, крім бальзамів.
Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас. Відновили випуск електронних журналів, відповідаємо на запитання ваших колег, готуємо матеріали, які допоможуть економіці нашої країни та всім, хто працює в умовах військового стану. Передплачуйте е-журнал «Головбух» в інтернет-магазині. Підтримуймо економіку України разом! Будьмо на зв’язку щодня