Платник може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі:
- тільки за згодою контролюючого органу;
- у разі, якщо контролюючий орган впродовж десяти днів з моменту отримання від платника відповідного звернення не надав такому платнику відповіді щодо надання (ненадання) згоди.
У разі якщо в податковій заставі перебуває лише готова продукція, товари та товарні запаси, платник може відчужувати таке майно без згоди контролюючого органу за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні, та за умови, що кошти від такого відчуження направлятимуть у повному обсязі в рахунок виплати заробітної плати, ЄСВ та/або погашення податкового боргу.
У разі відчуження або оренди, або надання у лізинг майна, яке перебуває у податковій заставі, платник за згодою контролюючого органу зобов'язаний замінити його іншим майном такої самої або більшої вартості.
Зменшення вартості заміненого майна допускається тільки за згодою контролюючого органу за умови часткового погашення податкового боргу (п. 92.2. Податкового кодексу України; далі — ПК).
У разі здійснення операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди контролюючого органу платник несе відповідальність відповідно до закону (п. 92.3 ПК).
Не вимагається згода податкового органу на відчуження у процесі приватизації державного або комунального майна у складі єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства, якщо договором купівлі-продажу об'єкта приватизації передбачено зобов'язання покупця щодо погашення у повному обсязі суми податкового боргу, у зв'язку з яким виникло право податкової застави, не пізніше шести календарних місяців з дати переходу права власності на об'єкт приватизації (п. 92.4 ПК).
При цьому таке майно не звільняється з податкової застави до повного погашення податкового боргу його покупцем.
У випадку, передбаченому абзацом першим пункту 92.4 ПК, положення підпунктів 92.1 — 92.3 ПК не застосовують.