Порядок реєстрації, перереєстрації та анулювання реєстрації платників ПДВ регулюється:
- статтями 180 — 184 Податкового кодексу України; далі — ПК.
- Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 14.11.2014 № 1130; далі — Положення № 1130.
Перереєстрація у зв’язку із зміною найменування (крім перетворення) (прізвища, імені та по батькові) платника, який включений до ЄДР, здійснюється контролюючим органом без подання заяви платником на підставі відомостей з ЄДР.
До дати перереєстрації платник ПДВ використовує попередні реквізити податкової реєстрації (п. 4.3 розд. IV Положення № 1130).
Якщо зміни у даних платника ПДВ стосуються найменування юрособи і такі зміни не пов’язані з реорганізацією юрособи шляхом злиття, приєднання, поділу, а також у разі зміни прізвища, імені, по батькові ФОП при використанні попередніх реквізитів податкової реєстрації такий платник ПДВ зазначає одночасно нове та попереднє найменування (прізвище, ім’я, по батькові).
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 ПК та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307; далі — Порядок № 1307.
Перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної визначили пунктом 201.1 ПК. Такими реквізитами, зокрема є повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, — продавця товарів/послуг та ІПН платника ПДВ.
Помилки в реквізитах, визначених абзацом 11 пункту 201.1 ПК (крім коду товару згідно УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Оскільки при перереєстрації платника у зв’язку із зміною найменування (прізвища, імені та по батькові) не змінюється ІПН, то зазначені зміни не впливають на ідентифікацію платника, зазначеного у податковій накладній, до якої складається розрахунок коригування.
Таким чином, від дня внесення даних щодо нового найменування юридичної особи у ЄДР і до дня перереєстрації у зв’язку із зміною найменування (прізвища, імені та по батькові), такий платник ПДВ при складанні ПН/РК до ПН повинен зазначати одночасно нове та попереднє найменування (прізвище, ім’я, по батькові). З дати перереєстрації тільки нове.