Фізичні особи — підприємці зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджувальні документи щодо походження товару (п. 177.10 Податкового кодексу України; ПК). Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у т. ч. через е-кабінет.
Типову форму, за якою здійснюють облік доходів і витрат фізичні особи — підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі — Типова форма), та Порядок її ведення (далі — Порядок № 261) Мінфін затвердив наказом від 13.05.2021 № 261.
У разі ведення обліку доходів і витрат:
· у паперовому вигляді — самозайнята особа зобов’язана виконувати записи розбірливо чорнилом темного кольору або кульковою ручкою. Виправлення вносять шляхом створення нового запису, який засвідчує підписом самозайнята особа (п. 3 розд. І Порядку № 261);
· в електронному вигляді — самозайнята особа зобов’язана вести таку форму в програмі EXCEL, крім випадку ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами е-кабінету (п. 4 розд. І Порядку № 261). У Типовій формі, яку ведуть в електронному вигляді, у т. ч. засобами е-кабінету, допускається виправлення помилок або коригування шляхом доповнення рядка, у якому відображають від’ємне або позитивне значення (п. 5 розд. І Порядку № 261).
Відповідно до п. 3 розд. ІІ Порядку № 261 самозайнята особа зберігає Типову форму протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснила останній запис.
Дані обліку доходів і витрат заповнюють із наростаючим підсумком у гривнях з копійками та використовують для заповнення річної податкової декларації про майновий стан і доходи (п. 4 розд. ІІ Порядку № 261).
За матеріалами ЗІР, категорія 104.08
Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас. Відновили випуск електронних журналів, відповідаємо на запитання ваших колег, готуємо матеріали, які допоможуть економіці нашої країни та всім, хто працює в умовах військового стану. Передплачуйте е-журнал «Головбух» в інтернет-магазині. Підтримуймо економіку України разом! Будьмо на зв’язку щодня.