Не виплатили зарплату через війну: чим це загрожує
Відповідно до Основних засад ГКП НБУ зобов'язується повернутися до режиму інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням у міру нормалізації функціонування економіки та фінансової системи.
З метою збереження фінансової стабільності в Україні НБУ вимушено зафіксував обмінний курс і запровадив низку адміністративних обмежень, зокрема на валютні операції та рух капіталу. З огляду на це, а також ураховуючи високий рівень невизначеності, ринкові інструменти мають обмежений вплив на функціонування грошового та валютного ринків. Отже, НБУ тимчасово відклав ухвалення рішень щодо облікової ставки.
У міру відновлення здатності валютного ринку до самобалансування Нацбанк і далі буде послаблювати валютні та капітальні обмеження та поступово повернеться до плаваючого курсоутворення. Важлива передумова для цього — відчутне зростання обсягів пропозиції валюти, зокрема з боку експортерів в умовах пожвавлення виробництва та відновлення транспортної логістики. Поступова відмова від фіксованого курсу та послаблення обмежень дадуть змогу уникнути накопичення значних макроекономічних дисбалансів.
Зниження невизначеності та посилення дієвості каналів монетарної трансмісії дозволять Нацбанку повернутися до традиційного режиму інфляційного таргетування. НБУ відновить прогнозний цикл і повернеться до застосування ключової ставки як основного монетарного інструменту для зниження інфляції до цілі НБУ 5% та утримання під контролем інфляційних очікувань.
НБУ фінансуватиме лише критичні видатки уряду та прагнутиме до якнайшвидшої повної відмови від цього інструменту.
Ураховуючи необхідність забезпечити належну відсіч широкомасштабної збройної агресії росії та безперебійного фінансування системи державних фінансів, Нацбанк підтримує державний бюджет України.
Водночас НБУ фінансує лише критичні видатки уряду в обмежених обсягах і зберігає повну прозорість у висвітленні таких операцій. Це дасть змогу запобігти:
- посиленню фіскального домінування та високій інфляції;
- послабленню довіри до НБУ та розбалансуванню очікувань;
- ускладненню процесу євроінтеграції України та співпраці з міжнародними фінансовими донорами.
Нацбанк прагнутиме до якнайшвидшої повної відмови від фінансування дефіциту державного бюджету.
НБУ продовжить підтримувати стабільну роботу банківської системи.
Банківська система залишається стабільною навіть в умовах війни завдяки злагодженим діям Нацбанку та банків. НБУ і надалі залишатиметься на варті фінансової стабільності та вживатиме всіх необхідних заходів для її підтримки.
Водночас НБУ планує поступово згортати екстрені заходи з підтримки банків за умови зниження ризиків для ліквідності банківської системи. З одного боку, це дасть змогу зберегти фінансову стабільність, а з іншого — сприятиме поверненню функціонування економіки до ринкових умов.
НБУ і надалі активно протидіятиме агресії росії на фінансовому фронті.
Нацбанк докладатиме усіх можливих зусиль для посилення економічного тиску на країну-агресора. З цією метою проводитиме перемовини з міжнародним партнерами щодо запровадження нових фінансових санкцій проти росії та закликатиме їх повністю припинити співпрацю з країною-агресором. Ізоляція росії від глобальної економіки та світової фінансової системи є важливою передумовою для зменшення її можливостей фінансувати війну проти України.
НБУ сприятиме вирішенню проблем українських біженців за кордоном, зокрема шляхом створення можливостей для обміну готівкових гривень на валюти країн їх перебування.
НБУ дотримуватиметься принципової позиції щодо недопущення звуження сфери застосування гривні як єдиного законного платіжного засобу в Україні.
НБУ та уряд підтримуватимуть тісну взаємодію для сприяння залученню зовнішнього фінансування та запровадження реформ в Україні.
Міжнародне фінансування є необхідним для розв'язання проблем у гуманітарній сфері, відбудови знищеної російськими загарбниками інфраструктури, відновлення та трансформації економіки України. Нацбанк разом із урядом і надалі докладатиме всіх зусиль для реформування економіки, фінансової системи та євроінтеграції України. Загалом ця робота може забезпечити швидке післявоєнне відновлення економіки України.
Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.
Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!