Новації в обчисленні та декларуванні акцизу для виробників електроенергії

Виробники електроенергії мають враховувати новації під час обчислення акцизного податку та складання Декларації акцизного податку.

Новації в обчисленні та декларуванні акцизу для виробників електроенергії

Продовжуємо допомагати бухгалтерам у воєнний час

Нововведення запровадив Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного, надзвичайного стану» від 01.04.2022 № 2173-ІХ (далі — Закон № 2173), чинний із 16.04.2022.

Тимчасово, з 01.03.2022 до припинення або скасування воєнного чи надзвичайного стану, датою виникнення податкових зобов’язань з акцизу на операції реалізації електроенергії є дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або дата отримання інших видів компенсацій за реалізовану електроенергію (п. 38-1 підрозд. 5 розд. ХХ Податкового кодексу України (ПК).

Після закінчення тимчасових норм для всіх виробників електроенергії пункт 38-1 Закону № 2173 передбачає:

з першого податкового періоду, наступного за періодом припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України — дата складання документа, що засвідчує факт постачання електричної енергії згідно з пунктом 216.10 статті 216 цього Кодексу (для електричної енергії, реалізованої починаючи з першого податкового періоду, наступного за періодом припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України) та дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або дата отримання інших видів компенсації (для електричної енергії, реалізованої у період з 1 березня 2022 року по останній податковий період в якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан на території України включно).

Крім того, для всіх виробників електроенергії змінили дату виникнення податкових зобов’язань щодо постачання електроенергії. Такою датою є дата складання документа, що засвідчує факт постачання електроенергії. Нагадаємо, раніше це була дата підписання акта приймання-передачі електроенергії. Ця норма діятиме і після воєнного, надзвичайного стану.

З огляду на дату набрання чинності Законом № 2173 ДПС пропонує виробникам електроенергії починаючи зі звітного періоду квітень 2022 року до внесення відповідних змін до чинної форми декларації акцизного податку подавати додаток 10 до декларації акцизного податку за формою, що наведена в додатку 1 до листа ДПС від 02.02.2022 № 209/99-00-21-03-03-07.

Виникнення податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку з електроенергії передбачає наявність одночасно двох подій:

1) зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або отриманих інших видів компенсацій;

2) реалізація електроенергії як операції на митній території України, що передбачає відвантаження, відпуск електроенергії.

Тому податкове зобов’язання визначайте у тому звітному періоді, в якому відбулися:

  • зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або отриманих інших видів компенсацій, а реалізація — відпуск електроенергії — у попередніх звітних періодах, коли діяв пункту 38-1 підрозділу 5 розділу ХХ ПК;
  • реалізація — відпуск електроенергії, а зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або отриманих інших видів компенсацій — у попередніх звітних періодах;
  • одночасне зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або отриманих інших видів компенсацій та реалізація — відпуск електроенергії.

За інформацією ДПС


Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2095

Ставки акцизного податку на пальне, акцизний склад, проміжні продукти: вересневі зміни

Тримайте інформацію про ставки акцизного податку на пальне, що діють із 1 вересня, та новий критерій, коли не виникає акцизний склад. Про всі нововведення за Законом № 3878 читайте в огляді експерта
586

Акцизний податок 2024

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану – у цьому огляді
93745

Підакцизні товари в Україні 2024

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2024 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
56925

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді