Як оподатковувати ПДФО дохід члена фермерського господарства, отриманого за рахунок розподілу чистого прибутку

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Дохід члена фермерського господарства, отриманий за рахунок розподілу чистого прибутку варто включати до його місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковувати ПДФО за ставкою 18%.

Як оподатковувати ПДФО дохід члена фермерського господарства, отриманого за рахунок розподілу чистого прибутку

Нові правила оподаткування доходів фізосіб від продажу власної сільгосппродукції

Особливості праці членів кооперативів та їх об’єднань, колективних сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, працівників підприємств з іноземними інвестиціями визначаються законодавством та їх статутами (ст. 3 КЗпП).

Фермерське господарство ― це форма підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону (ст. 1 Закону від 19.06.2003 № 973-IV «Про фермерське господарство», далі ― Закон № 973).

Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юрособи – статуту, для господарства без статусу юрособи – договору (декларації) про створення фермерського господарства).

Фермерське господарство може створити однин громадянин України або декілька громадян України, які є родичами або членами сім’ї, відповідно до закону (ст. 1 та ст. 3 Закону № 973). При створенні фермерського господарства одним із членів сім’ї інші члени сім’ї, а також родичі можуть стати членами цього фермерського господарства після внесення змін до його установчого документа.

Так, частиною першою передбачено, що Трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів (ст. 27 Закону № 973). У разі виробничої потреби фермерське господарство має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом).

Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються установчим документом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), – законодавством України про працю (ч. 2 ст. 27 Закону № 973).

Облік трудової діяльності у фермерському господарстві ведеться відповідно до законодавства України про працю (частина четверта ст. 27 Закону № 973).

Одержаний господарством дохід визначається за видами діяльності та в цілому по господарству. Він зменшується на суму витрат за рахунок прибутку. Визначений дохід розподіляється між членами господарства пропорційно трудовому внеску кожного з них і використовується для визначення заробітку, утримань і відрахувань на соціальні заходи згідно з чинним законодавством (наказ Мінагропрому від 02.07.2001 № 189).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включають інші доходи, у тому числі від розподілу прибутку, що нараховуються фермерським господарством його членам, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ).

Отже, дохід члена фермерського господарства, отриманий за рахунок розподілу чистого прибутку такого господарства, повинен включатися до його місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковуватися з урахуванням пп. 164.2.20 ПКУ за ставкою 18%, визначеною п. 167.1 ПКУ.

Крім того, особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані, подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків ― фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подають лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом протягом звітного періоду (пп. «б» п. 176.2 ПКУ).

Доходи членів фермерських господарств, отримані за рахунок розподілу чистого прибутку таких господарств, відображають за «127» ознакою доходу (наказ Мінфіну від 13.01.2015 № 4).

За інформацією ГУ ДПС в Одеській області


Боротьба триває, і наш обов'язок щодня на максимум працювати в тилу. Підтримувати Україну за будь-яких обставин, бо тільки разом — ми сила. Для вас є підтримка від редакції — до 6-ти місяців безплатного доступу до Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух». Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як аграрію скласти податкову накладну

Наш експерт підготував зразки заповнення нових податкових накладних для аграріїв ― скачуйте їх у консультації, аби заповнити без помилок та зареєструвати ПН без блокування
7435

Річна премія в агросекторі: як оподаткувати та врахувати в середній зарплаті

Професійні свята завжди мають особливе значення, адже це гарна нагода відзначити працю фахівців. А коли до таких подій додають ще й грошову подяку — вдвічі більша приємність. Дізнайтеся, як правильно оподаткувати та показати у звітності винагороду. На прикладах потренуєтеся враховувати премію до середньої зарплати для різних виплат
109

Нормативна грошова оцінка землі 2025

Що таке нормативна грошова оцінка земельної ділянки та чим вона відрізняється від експертної, як вона рахується та де використовується, що таке індексація нормативної грошової оцінки, як отримати витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з Державного земельного кадастру, — відповіді на ці та інші питання знайдете у цьому огляді
79751

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді