Працівник — у теробороні: чи виплачувати йому середній заробіток після 19.07.2022

Мінекономіки вважає, що немає законодавчих підстав припиняти виплату середнього заробітку працівникам, яких залучили до тероборони.

Працівник — у теробороні: чи виплачувати йому середній заробіток після 19.07.2022

Чи можна не нараховувати середній заробіток мобілізованим працівникам з 19 липня

19.07.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352 (далі — Закон № 2352). Він, зокрема, вніс зміни до Кодексу законів про працю України (КЗпП):

У частині третій статті 119 слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінити словами «зберігаються місце роботи і посада».

Мінекономіки опублікувало офіційне тлумачення нових норм у контексті збереження середнього заробітку особам, які уклали контракт добровольця тероборони.

На добровольця тероборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, які передбачає:

  • Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та ленів їх сімей»;
  • стаття 119 КЗпП.

Про це свідчить пункт 3 форми контракту добровольця територіальної оборони, затвердженої наказом Міноборони від 07.03.2022 № 84 (далі — форма контракту).

Законодавчих підстав припинити виплату середнього заробітку працівникам, які стали добровольцями тероборони, немає. Адже ані Закон № 2352, ані форма контракту не містять змін у правовому регулюванні соціального і правового становища тероборонівців, зокрема, щодо збереження за ними середнього заробітку.

Нагадаємо норму частини першої статті 119 КЗпП:

На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Тож роботодавець має право вимагати від працівника підтвердити, що він виконує завдання добровольця тероборони саме в робочий час.

Командир добровольчого формування територіальної громади, зокрема:

  • визначає завдання добровольцям тероборони з урахуванням їх спроможностей;
  • контролює, чи додержують добровольці тероборони умови контракту;
  • припиняє контракт, якщо доброволець тероборони порушив його умови (п. 3 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449).

Мінекономіки вважає, що саме командири добровольчих формувань територіальних громад мають підтверджувати на вимогу добровольця чи його роботодавця, що завдання тероборони працівник виконує в робочий час. Законодавство не визначає форму, за якою командир має це підтвердити. Тому командир може підтвердити, що залучив добровольця до виконання завдань тероборони в його робочі дні, будь-якими документами, що засвідчив як належить.

За інформацією Мінекономіки


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Зекономте на передплаті фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух».

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні) або напишіть у чат. Миру нам.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Колективний договір: що важливо знати бухгалтеру

Коли підприємство укладає колективний договір без належної уваги до питань оплати праці, бухгалтер стає заручником обставин. Адже він має дотримувати вимог трудового законодавства, а воно часто відсилає бухгалтера до норм колдоговору. Зупинимося на тих розділах колдоговору, які важливі саме для бухгалтера
75610

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13368

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240928

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103748

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді