Працівник — у теробороні: чи виплачувати йому середній заробіток після 19.07.2022

Мінекономіки вважає, що немає законодавчих підстав припиняти виплату середнього заробітку працівникам, яких залучили до тероборони.

Працівник — у теробороні: чи виплачувати йому середній заробіток після 19.07.2022

Чи можна не нараховувати середній заробіток мобілізованим працівникам з 19 липня

19.07.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352 (далі — Закон № 2352). Він, зокрема, вніс зміни до Кодексу законів про працю України (КЗпП):

У частині третій статті 119 слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінити словами «зберігаються місце роботи і посада».

Мінекономіки опублікувало офіційне тлумачення нових норм у контексті збереження середнього заробітку особам, які уклали контракт добровольця тероборони.

На добровольця тероборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, які передбачає:

  • Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та ленів їх сімей»;
  • стаття 119 КЗпП.

Про це свідчить пункт 3 форми контракту добровольця територіальної оборони, затвердженої наказом Міноборони від 07.03.2022 № 84 (далі — форма контракту).

Законодавчих підстав припинити виплату середнього заробітку працівникам, які стали добровольцями тероборони, немає. Адже ані Закон № 2352, ані форма контракту не містять змін у правовому регулюванні соціального і правового становища тероборонівців, зокрема, щодо збереження за ними середнього заробітку.

Нагадаємо норму частини першої статті 119 КЗпП:

На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Тож роботодавець має право вимагати від працівника підтвердити, що він виконує завдання добровольця тероборони саме в робочий час.

Командир добровольчого формування територіальної громади, зокрема:

  • визначає завдання добровольцям тероборони з урахуванням їх спроможностей;
  • контролює, чи додержують добровольці тероборони умови контракту;
  • припиняє контракт, якщо доброволець тероборони порушив його умови (п. 3 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449).

Мінекономіки вважає, що саме командири добровольчих формувань територіальних громад мають підтверджувати на вимогу добровольця чи його роботодавця, що завдання тероборони працівник виконує в робочий час. Законодавство не визначає форму, за якою командир має це підтвердити. Тому командир може підтвердити, що залучив добровольця до виконання завдань тероборони в його робочі дні, будь-якими документами, що засвідчив як належить.

За інформацією Мінекономіки


Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Зекономте на передплаті фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух».

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні) або напишіть у чат. Миру нам.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
25

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1211

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
643

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2183

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50656

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді