Наразі в українських експортерів виникли ускладнення з отриманням сертифікату EUR.1 на рослинну олію, зерно та продукти його переробки у зв’язку з різним підходом митних органів до переліку документів, що підтверджують походження відповідних товарів.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Для подолання цієї проблеми Українська Зернова Асоціація розробила рекомендовані форми документів (див. додатки до листа), що підтверджують походження зерна, рослинної олії та продуктів переробки зерна для видачі сертифікату EUR.1, навівши при цьому їх вичерпний перелік:
- довідка експортера зерна;
- довідка експортера/виробника зерна;
- довідка експортера олій;
- довідка експортера продуктів переробки зерна.
Експортери зобов’язані зберігати документи на підтвердження походження товарів протягом щонайменше трьох років. Відповідно, у разі запиту країни-імпортера саме на експортерах лежить відповідальність за належне підтвердження походження товару.
Що ж до оформлення документів, які застосовуються в межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, ДФС у листі від 22.01.2016 № 2102/7/99-99-25-02-03-17 також зазначила, що в сертифікаті з перевезення форми EUR.1 або в декларації інвойс зазначається повна назва «Європейський Союз» або скорочена назва «ЄС» преференційного походження товарів.
У документах про походження товарів скорочена назва «ЄС» може бути зазначена однією з мов, якими складено Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.