Чи має працівник виходити на роботу в ті дні, на які перенесено робочі дні, якщо неробочі дні він перебував у відпустці або хворів?
Згідно з частиною четвертою статті 67 Кодексу законів про працю України (КЗпП) з метою створення сприятливих умов для використання святкових та неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу Кабінет Міністрів не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні в порядку та на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлено п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
За розпорядженням КМУ від 11.11.2015 № 1155-р у 2016 році робочі дні переносяться так:
- з п’ятниці 8 січня — на суботу 16 січня;
- з понеділка 7 березня — на суботу 12 березня;
- з понеділка 27 червня — на суботу 2 липня.
Виняток становлять органи Пенсійного фонду, Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Державної казначейської служби, банків.
Відповідно до частини 5 статті 67 КЗпП власник або уповноважений ним орган у разі застосування рекомендації КМУ не пізніше ніж за два місяці повинен видати наказ (розпорядження) про перенесення вихідних та робочих днів на підприємстві, в установі або організації, погоджений з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), якщо такий є.
Тобто роботодавець сам вирішує питання щодо перенесення робочих днів. Усі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу мають здійснюватись за зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи підприємства.
Наприклад, якщо на підприємстві, установі, організації за наказом роботодавця 8 січня було установлено вихідним днем, а 16 січня 2016 року — робочим, то працівники, які перебували в установлений наказом вихідний день у відпустках, мають працювати відповідно до встановленого графіка робочого часу, тобто 16 січня 2016 року для них має бути робочим днем. При цьому тривалість установленого робочого дня в суботу має дорівнювати тривалості робочого дня, за який проводиться відпрацювання.
На підставі наказу про перенесення робочих днів у табелі обліку використання робочого часу 8 січня має відмічатися як вихідний (для працівників, які перебували у відпустці, як відпустка), а 16 січня — як робочий день (проставляються години (дні) роботи).
Якщо працівник був відсутній на роботі в установлений робочий день без поважної причини, то це може кваліфікуватися як прогул. Відсутність працівника на роботі в робочі дні з поважної причини має підтверджуватися відповідним документом (листок непрацездатності, наказ про надання відпустки тощо).