Мінфін спростував трактування ДФС окремих норм Податкового кодексу

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Міністерство фінансів спільно з представниками ДФС 20 січня 2016 року провело робочу зустріч, за результатами якої було прийнято рішення відкликати деякі листи ДФС для їх подальшого доопрацювання

Із метою недопущення вільного трактування норм чинного законодавства України Міністерство фінансів спільно з представниками ДФС 20 січня 2016 року провело робочу зустріч, за результатами якої було прийнято рішення відкликати деякі листи ДФС для їх подальшого доопрацювання.

Щодо зарахування авансових внесків з податку на прибуток

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

У листі ДФС від 04.01.2016 № 102/7/99-99-19-02-01-17 наведено твердження про те, що чинною редакцією Податкового кодексу України (ПК) не передбачено перенесення на наступні звітні (податкові) роки залишку суми авансових внесків при виплаті дивідендів, які не зараховані у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік.

Мінфін не може погодитись із таким твердженням, оскільки чинні положення ПК (зокрема, пп. 57.11.2 ПК) передбачають, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік. Тобто чинна редакція ПК не містить чіткої конкретизації щодо періоду (минулого або звітного), в якому сплачено такі авансові внески при виплаті дивідендів.

Отже, Мінфін вважає, що залишок суми авансових внесків, які не враховані в рахунок зменшення податкових зобов’язань у минулих роках, можна враховувати в рахунок зменшення податкового зобов’язання звітних (податкових) років до повного погашення такого залишку.

Щодо застосування спрощеної системи оподаткування у 2016 році

ДФС у своєму листі від 18.01.2016 № 1527/7/99-99-17-02-02-17 надала роз’яснення, відповідно до якого у зв’язку із набранням чинності з 1 січня 2016 року змін до ПК всі платники єдиного податку, які за результатами 2015 року задекларували обсяг річного доходу понад 5 млн. грн., зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування.

Таке трактування норм ДФС є неправильним, оскільки згідно з пунктом 292.ПК право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови, якщо вони не перевищення протягом календарного року обсяг доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку. У 2015 році умовою перебування платників єдиного податку на ІІІ групі в 2015 році була вимога, згідно з якою обсяг доходу, отриманого такими платниками, не повинен перевищити протягом календарного року 20 млн. грн.

ДФС не врахувала норми підпункту 298.2.3 ПК, яким встановлено виключний перелік випадків, коли платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів. Так, для платників єдиного податку ІІІ групи таким випадком є перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу.

Будь-яких інших обмежень щодо перебування платників податків на спрощеній системі оподаткування, ніж зазначені в цьому підпункті, нормами ПК не передбачено.

З урахуванням норм статті 58 Конституції України щодо незворотності дії у часі законів, платники єдиного податку, у яких за результатами 2015 року обсяг доходу не перевищив 20 млн. грн., та за умови додержання ними інших вимог ПК щодо застосування спрощеної системи оподаткування, мають право перебувати на спрощеній системі оподаткування у 2016 році.

Зазначені консультації видано ДФС виходячи з пункту 52.1 ПК, яким передбачено, що за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Водночас Мінфін не наділено повноваженнями відкликати надані ДФС консультації, якщо вони мають упереджений характер. Проте міністерство має право видавати узагальнюючі податкові консультації, а також спрямовувати та координувати діяльність ДФС.

Тож Мінфін звертає увагу ДФС на пункт 56.21 ПК, яким передбачено, що якщо норми ПК припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Платникам податків радять оперативно інформувати Мінфін про факти упередженого трактування ДФС норм податкового законодавства.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про прийняття працівника на роботу: як заповнити

Якщо не подасте в податкову повідомлення про прийняття працівника на роботу, ризикуєте заплатити штраф у розмірі однієї МЗП. А це — 8000 грн у 2025 році. За нашими підказками та зразком заповните повідомлення про прийняття на роботу
181654

Платні послуги зі стажування інтернів у КНП: чи дозволено

Подаємо консультацію юриста стосовно права державних і комунальних ЗОЗ надавати платні послуги з навчання інтернів. Нагадаємо: податківці висловилися, що підстав для таких послуг у ЗОЗ нині немає. Юристи не згодні, та й практика диктує інше. Досліджуємо різні позиції й напрацьовуємо правомірні рішення
8954

Дивіденди членам фермерського господарства: як оформити та які податки утримати

У статті — поради, як оформити та оподаткувати виплату дивідендів членам фермерського господарства, хто має нарахувати та сплатити ЄСВ, а також чи діє ЄСВ-пільга в 2025 році. Приклад бухгалтерських проведень і зразок протоколу на виплату дивідендів стануть у пригоді
8558

Проходження ВЛК: на який період зберігати заробіток працівника

Проходження працівниками обстеження військово-лікарської комісії за викликом ТЦК або медогляд військовозобов’язаних. Документи, що засвідчують проходження ВЛК, якщо медогляд у ВЛК триває один день, понад один день або тиждень. Позначки в Табелі обліку робочого часу за дні проходження ВЛК. Збереження середнього заробітку на час проходження ВЛК. Приклади дій роботодавця у шести нетипових ситуаціях
54

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді