На якій підставі працівнику виплачують середній заробіток за час вимушеного прогулу: позиція ВС

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Якщо суд поновив працівника на роботі, він ухвалює рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більше ніж за один рік.

zvilnennia.jpg

 

Індексація зарплат повертається в липні 2025-го

Якщо заяву про поновлення на роботі розглядають більше ніж один рік не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Вимушений прогул може мати місце у разі:

  • незаконного звільнення працівника;
  • незаконного переведення працівника на іншу роботу;
  • затримки видачі трудової книжки з вини власника чи уповноваженого ним органу;
  • затримки виконання рішення про поновлення на роботі;
  • необґрунтованої відмови в прийнятті на роботу;
  • несвоєчасного укладення трудового договору;
  • неправильного формулювання причини звільнення у трудовій книжці, що перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника.

Прогул вважають вимушеним, якщо через протиправні дії/бездіяльність роботодавця працівник не може виконувати свої трудові обов’язки й отримувати за це зарплату.

Верховний Суд наголосив що, вичерпний перелік підстав для виплати працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу визначають статті 235, 236 Кодексу законів про працю України (КЗпП), і вони не підлягають розширеному тлумаченню.

Отже, оплата вимушеного прогулу у випадках, що передбачають статті 235, 236 КЗпП, — це міра матеріальної відповідальності роботодавця за порушення права працівника на працю. Якщо працівник зазнав майнової шкоди через те, що роботодавець порушив свої трудові обов’язки, — це підстава застосувати до роботодавця матеріальну відповідальність.

Відповідні висновки містить постанова КАС ВС у справі №460/2675/18 від 28.12.2022.

За інформацією Пятого апеляційного адмінсуду

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12037

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52421

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34023

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді