На якій підставі працівнику виплачують середній заробіток за час вимушеного прогулу: позиція ВС

Якщо суд поновив працівника на роботі, він ухвалює рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більше ніж за один рік.

zvilnennia.jpg

 

Індексація зарплати в листопаді та грудні 2024 року

Якщо заяву про поновлення на роботі розглядають більше ніж один рік не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Вимушений прогул може мати місце у разі:

  • незаконного звільнення працівника;
  • незаконного переведення працівника на іншу роботу;
  • затримки видачі трудової книжки з вини власника чи уповноваженого ним органу;
  • затримки виконання рішення про поновлення на роботі;
  • необґрунтованої відмови в прийнятті на роботу;
  • несвоєчасного укладення трудового договору;
  • неправильного формулювання причини звільнення у трудовій книжці, що перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника.

Прогул вважають вимушеним, якщо через протиправні дії/бездіяльність роботодавця працівник не може виконувати свої трудові обов’язки й отримувати за це зарплату.

Верховний Суд наголосив що, вичерпний перелік підстав для виплати працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу визначають статті 235, 236 Кодексу законів про працю України (КЗпП), і вони не підлягають розширеному тлумаченню.

Отже, оплата вимушеного прогулу у випадках, що передбачають статті 235, 236 КЗпП, — це міра матеріальної відповідальності роботодавця за порушення права працівника на працю. Якщо працівник зазнав майнової шкоди через те, що роботодавець порушив свої трудові обов’язки, — це підстава застосувати до роботодавця матеріальну відповідальність.

Відповідні висновки містить постанова КАС ВС у справі №460/2675/18 від 28.12.2022.

За інформацією Пятого апеляційного адмінсуду

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Норми тривалості робочого часу 2025

У статті знайдете календар робочого часу 2025 для 5-денки та 6-денки та іншу доречну інформацію для планування часу, наприклад, про облік робочого час в реаліях воєнного часу
4210

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
97

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1257

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
670

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді