Індексація зарплати в листопаді та грудні 2024 року
Якщо заяву про поновлення на роботі розглядають більше ніж один рік не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Вимушений прогул може мати місце у разі:
- незаконного звільнення працівника;
- незаконного переведення працівника на іншу роботу;
- затримки видачі трудової книжки з вини власника чи уповноваженого ним органу;
- затримки виконання рішення про поновлення на роботі;
- необґрунтованої відмови в прийнятті на роботу;
- несвоєчасного укладення трудового договору;
- неправильного формулювання причини звільнення у трудовій книжці, що перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника.
Прогул вважають вимушеним, якщо через протиправні дії/бездіяльність роботодавця працівник не може виконувати свої трудові обов’язки й отримувати за це зарплату.
Верховний Суд наголосив що, вичерпний перелік підстав для виплати працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу визначають статті 235, 236 Кодексу законів про працю України (КЗпП), і вони не підлягають розширеному тлумаченню.
Отже, оплата вимушеного прогулу у випадках, що передбачають статті 235, 236 КЗпП, — це міра матеріальної відповідальності роботодавця за порушення права працівника на працю. Якщо працівник зазнав майнової шкоди через те, що роботодавець порушив свої трудові обов’язки, — це підстава застосувати до роботодавця матеріальну відповідальність.
Відповідні висновки містить постанова КАС ВС у справі №460/2675/18 від 28.12.2022.
За інформацією П’ятого апеляційного адмінсуду