На якій підставі працівнику виплачують середній заробіток за час вимушеного прогулу: позиція ВС

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Якщо суд поновив працівника на роботі, він ухвалює рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більше ніж за один рік.

zvilnennia.jpg

 

Чи індексувати зарплату в березні та квітні 2025 року

Якщо заяву про поновлення на роботі розглядають більше ніж один рік не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Вимушений прогул може мати місце у разі:

  • незаконного звільнення працівника;
  • незаконного переведення працівника на іншу роботу;
  • затримки видачі трудової книжки з вини власника чи уповноваженого ним органу;
  • затримки виконання рішення про поновлення на роботі;
  • необґрунтованої відмови в прийнятті на роботу;
  • несвоєчасного укладення трудового договору;
  • неправильного формулювання причини звільнення у трудовій книжці, що перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника.

Прогул вважають вимушеним, якщо через протиправні дії/бездіяльність роботодавця працівник не може виконувати свої трудові обов’язки й отримувати за це зарплату.

Верховний Суд наголосив що, вичерпний перелік підстав для виплати працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу визначають статті 235, 236 Кодексу законів про працю України (КЗпП), і вони не підлягають розширеному тлумаченню.

Отже, оплата вимушеного прогулу у випадках, що передбачають статті 235, 236 КЗпП, — це міра матеріальної відповідальності роботодавця за порушення права працівника на працю. Якщо працівник зазнав майнової шкоди через те, що роботодавець порушив свої трудові обов’язки, — це підстава застосувати до роботодавця матеріальну відповідальність.

Відповідні висновки містить постанова КАС ВС у справі №460/2675/18 від 28.12.2022.

За інформацією Пятого апеляційного адмінсуду

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
43

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65195

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275281

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311321

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді