Робоча ситуація дня: Оподаткування доходів, отриманих від здавання в оренду квартири

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Який порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від здавання в оренду квартири? Чи необхідно при цьому подавати декларацію про доходи? Чи має право орендодавець на отримання від орендаря відшкодування вартості сплачених рахунків за електроенергію, якщо договір на постачання електроенергії оформлено на орендодавця? Чи оподатковується таке відшкодування?

Який порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від здавання в оренду квартири? Чи необхідно при цьому подавати декларацію про доходи? Чи має право орендодавець на отримання від орендаря відшкодування вартості сплачених рахунків за електроенергію, якщо договір на постачання електроенергії оформлено на орендодавця? Чи оподатковується таке відшкодування?

Підпунктом 14.1.54 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що доходом, отриманим резидентами та нерезидентами, є будь-який дохід із джерел походження з України, отриманий протягом звітного оподатковуваного періоду, у т. ч. й дохід, отриманий від надання в оренду майна, розташованого на території України.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Дохід від надання майна в оренду, визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 ПК, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи (164.2.5 ПК).

Оподаткування орендних доходів

Відповідно до підпункту 170.1.5 ПК податковим агентом платника податку — орендодавця при нарахуванні доходу від надання в оренду об’єктів нерухомості є орендар.

Якщо орендар є фізичною особою та не є суб’єктом господарювання, то орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету протягом 40 календарних днів, після останнього дня звітного кварталу. Суми отриманого доходу та сплаченого податку відображаються у річній податковій декларації, яка подається до 1-го травня наступного року (пп. 49.18.4 та 170.1.5 ПК).

Орендний дохід оподатковується за ставкою 15%. У разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17% суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15%.

Компенсація комунальних послуг

Відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України (ЦК) за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Якщо орендується житлове приміщення то його наймач зобов’язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором найму (ст. 815 ЦК).

До комунальних послуг, зокрема, відноситься задоволення потреб у електропостачанні (ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV).

Згідно з частинами 2 та 3 статті 6 ЦК сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачено актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовано цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Таким чином, сторони при укладенні договору оренди приміщення повинні узгодити та в істотних умовах договору чітко врегулювати питання компенсації вартості комунальних послуг.

Оскільки компенсація вартості комунальних послуг здійснюється на підставі договору оренди, то її слід розглядати як доходи від надання майна в оренду та обкладати ПДФО за вищевказаними правилами.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оперативний лізинг в Україні

Що таке оперативний лізинг та чи є різниця між ним і звичайною орендою. Про правові, податкові та бухгалтерські нюанси оперативного лізингу в Україні, документальне оформлення, визнання доходів і витрат з оперативного лізингу, облік лізингу основних засобів та інвестиційної нерухомості з урахуванням нещодавніх оновлень НП(С)БО 14 «Оренда» — все у цьому огляді
14589

Декларація з рентної плати 2025

Як скласти декларацію з рентної плати у 2025 році, про нову форму декларації 2025, приклади декларацій з ренти за користування надрами (з видобутком і без видобутку корисних копалин), а також з ренти за використання лісових ресурсів — у консультації
52057

Податкова декларація екологічного податку 2025

Як заповнити декларацію з екологічного податку 2025, яку заяву слід подати до податкової, якщо обсяги викидів парникового газу знаходяться у межах ліміту, строки декларування та інші пов’язані питання — у цьому огляді
90464

Як замінити бухгалтера у відпустці

Коли у відпустку збирається бухгалтер, який нараховує зарплату або підписує звітні документи, керівництво хапається за голову — хто ж усе це робитиме, поки бухгалтер відпочиває? Вихід є! На час відпустки бухгалтера його обов’язки можна покласти на іншого працівника. Розповімо, як це оформити і як оплатити таку тимчасову заміну
16673

Туристичний збір в Україні: за якими правилами сплачувати

За якою ставкою справляти туристичний збір 2025, чи подавати декларацію, якщо діяльність не проводилася, які документи підтверджують звільнення від сплати туристичного збору, чи може туристичний збір сплатити туроператор, як бути з туристичним збором платнику єдиного податку — в огляді
54728

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді