Постанова ВС від 10.08.2022 у справі № 816/1054/18
ДПС за результатами перевірки встановила, що платник реалізує пальне без реєстрації акцизного податку. Контролери застосували до нього штрафні санкції. Платник не погодився з висновками ДПС, оскільки продавав скретч-картки на пальне, а не саме пальне.
Окружний адмінсуд задовольнив позов платника і залишив без змін постанову апеляційного адмінсуду. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що у платника не виникає обов’язку реєструвати акцизний податок з реалізації пального. Адже він лише продавав талони на пальне, за якими можна отримати пальне в пунктах реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання.
Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення судів — без змін.
Картка на пальне — це технічний засіб, за допомогою якого фіксують право на отримання пального. Власник картки пред’являє її АЗС, після чого АЗС відпускає йому пальне. Фізичний відпуск пального підтверджують видаткові накладні або чеки терміналів, що їх формують під час фактичного отримання пального на АЗС. Отже, продаж талонів на пальне юрособам і ФОПам не можна вважати реалізацією пального.
Коли передають ФОПам і юрособам талони на пальне за договором, а не реалізують пальне, відсутні ознаки об’єкта оподаткування акцизним податком. Попри те що в податковій накладній зазначають марку пального, обсяг якого визначають тоннами, а не кількістю карток, фізично пальне не відпускають / не відвантажують.
Отже, платник, який продавав талони, за якими їх власники отримували пальне в пунктах його реалізації, що належать іншим суб’єктам господарювання, не зобов’язаний реєструвати акцизний податок з реалізації пального.