Які валютні послаблення для бізнесу і громадян діятимуть з жовтня

Нацбанк спростив умови завезення гуманітарної допомоги в Україну та розширив можливості українського бізнесу вести зовнішньоекономічну діяльність.

agro_opod_2102.jpg

Звітуємо про контрольовані операції за 2023 рік

Відповідні зміни передбачає постанова Правління НБУ від 29.09.2022 № 211 (далі — постанова № 211).

Продаж безготівкової інвалюти громадянам

Нацбанк збільшив із 50 тис. грн до 100 тис. грн в еквіваленті щомісячний ліміт на купівлю громадянами безготівкової інвалюти за умови її розміщення на безвідкличному депозиті строком від трьох місяців.

Нагадаємо, 21.07.2022 НБУ дозволив банкам продавати громадянам безготівкову інвалюту. Але за умови, що вони розмістять ці кошти на строковий депозит. Кількість банків, які пропонують цю послугу, поступово збільшується.

Переказ інвалюти за кордон наявною валютою для утримання власних підрозділів підприємства

Підприємства зможуть переказувати кошти на рахунки своїх підрозділів і філій за кордоном, якщо одночасно дотримають трьох умов:

  1. перекази призначені лише для утримання відповідних філій чи підрозділів;
  2. щомісячний обсяг переказів не перевищує 1/4 загальної суми коштів, яку підприємство переказало у 2021 році за кордон для утримання підрозділів;
  3. перекази здійснюють власною інвалютою підприємства.

Перекази з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків

З 5 жовтня Нацбанк повертає заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.

Українці й надалі зможуть переказувати кошти за кордон, щоб:

  • оплатити навчання на рахунки навчальних закладів; лікування; транспортування хворих; витрати, що пов’язані зі смертю;
  • сплатити аліменти.

Громадяни можуть переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків незалежно від країни фактичного перебування клієнта.

Крім того, Нацбанк залишив дозвіл на Р2Р-перекази з валютних платіжних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту в розмірі 100 тис. грн в еквіваленті, який є спільним для цих операцій та для операцій, що належать до «quasi cash».

Валютний нагляд за гуманітарною допомогою

Нацбанк запровадив додаткові підстави для завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями імпорту продукції, яку ввозять в Україну як гуманітарну допомогу.

Документи, що дають змогу банкам завершити валютний нагляд за такими імпортними операціями:

  • декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою;
  • документи, що підтверджують передавання ввезеної гуманітарної допомоги її отримувачеві.

Крім того, Нацбанк дозволив переказувати кошти нерезиденту за договором комісії, агентським договором або договором доручення через продаж з 24.02.2022 послуг/робіт із переліку, що визначає постанова КМУ від 24.02.2022 № 153.

Більшість положень постанови № 211 набирають чинності 01.10.2022. За винятком норми про заборони на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток на картки іноземних банків, вона набере чинності 05.10.2022.

За інформацією НБУ


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Податок на переказ коштів з-за кордону

Отримання переказів коштів з-за кордону зараз актуальне як ніколи. Перекази здійснюють батьки, члени подружжя, діти, інші родичі та не лише вони. Коли та як треба декларувати та сплачувати податки з грошових переказів з-за кордону, коли можна не сплачувати податки з закордонних переказів та які є способи здійснення таких переказів — у консультації
231

Обмеження готівкових розрахунків

Зважати на обмеження готівкових розрахунків доводиться повсякчас. То засновник бажає внести позику готівкою, то працівник надав документи на придбані власним коштом товари. От і постають запитання, чи слід застосовувати обмеження. Нагадаємо про граничні суми розрахунків готівкою і розглянемо декілька ситуацій, пов’язаних із готівковими розрахунками
98748

Суборенда приміщення: договір, бухоблік

У консультації – про суборенду приміщення, зразок договору суборенди приміщення, а також особливості укладання таких договорів, заповнення форми 20-ОПП для суборендодавця та суборендаря, а також бухгалтерські проведення для обох сторін
63700

Як укласти договір про спільну діяльність

Спільна діяльність без створення юридичної особи – це часом швидше й зручніше, аніж створення нового підприємства, але у правовому, податковому та бухгалтерському відношенні складнощів виникає чимало. У яких сферах і чому застосовуються такі договори, що таке договір простого товариства, яким має бути предмет такого договору, які особливості бухгалтерського та податкового обліку таких договорів, чи може учасником спільної діяльності бути єдиноподатник, чи треба реєструвати спільну діяльність у податковій – відповіді на ці та інші питання знайдете у консультації
79373

Видаткова накладна 2024/2025

Видатковою накладною користуються найчастіше. Саме на підставі видаткової накладної юрособи та фізособи-підприємці відпускають будь-які матеріальні цінності без чого неможлива жодна господарська діяльність. З цим документом мають справу також і звичайні покупці
205484

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді