Велика Палата (ВП) ВС постановила, що суд може самостійно визначати розмір нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки з кадастровим номером. Адже, щоб визначити НГО землі, не потрібно встановлювати факти, досліджувати докази та надавати їм правову оцінку.
Попри договірний характер користування земельною ділянкою орендна плата має граничний мінімальний розмір. Вона повинна відповідати вимогам підпункту 288.5.1 Податкового кодексу України (ПК) й бути не меншою за розмір орендної плати, що визначає ПК.
Судова практика щодо НГО земель залежить від змін у законодавстві. Тож, ВП ВС відступила від правового висновку ВС щодо порядку зміни розміру орендної плати внаслідок зміни НГО землі. Якщо договір оренди землі змінив суд, то договірне зобов’язання в частині розміру орендної плати змінюють з моменту, коли рішення суду набрало законної сили, а не тоді, коли ввели в дію нову НГО землі (ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України (ЦК)).
Окрему увагу суддя приділив питанню припиненню договору оренди землі. Він зауважив, що зміна статусу земельної ділянки чи її власника (зокрема, виділення земельної ділянки в натурі та набуття права власності на неї) не припиняє договору і не може бути підставою для розірвання договору за статтями 651, 652 ЦК, крім випадків, коли це передбачає договір.
Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюють пункти 27, 28 розділу XX Земельного кодексу України (з урахуванням змін, що вніс Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» від 12.05.2022 № 2247-IX). Вони передбачають, що всі договори про оренду земельних ділянок сільгосппризначення автоматично продовжують на один рік без підписання додаткових документів і внесення даних до Держреєстру.
Змінили також умови передачі в оренду земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності. Власники та користувачі земельних ділянок не несуть відповідальності за нецільове використання земель.
Крім того, змінили вимоги внесення інформації до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань.
Суддя також нагадав, що скасування воєнного стану в Україні чи на певній її території не є підставою припинити договір оренди землі та права оренди, які виникли на підставі пункту 27 розд. X ЗК.