ФОП може використовувати власні кошти на виплату зарплати — позиція ВС

ФОП-загальносистемник може використовувати власні кошти у господарській діяльності на виплату зарплати та оплату відряджень. Ці витрати враховують до загальної суми оподаткованого доходу.

pod_pr_3101.jpg

ФОП: реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

Постанова ВС від 03.05.2022 у справі № 824/348/20-а

ДПС вилучила зі складу витрат ФОПа, що пов’язані з його господарською діяльністю, витрати на виплату авансів, які він підтвердив первинними документами. Інформацію про це надіслала ФОПу в податковому повідомленні-рішенні. ФОП звернувся до суду з вимогою скасувати податкові повідомлення-рішення ДПС.

Заборгованість за авансовими звітами ФОП сплачував готівкою. Однак, на думку податківців, ФОП не міг виплачувати працівникам аванс лише готівкою. Мовляв, про це свідчать:

  • загальний розмір готівки, яку він зняв з банківських рахунків, та сума виручки, яку отримав із застосуванням РРО;
  • розмір зарплати, яку він виплатив готівкою.

Верховний Суд (ВС) зауважив, що ФОП має право використовувати для провадження підприємницької діяльності не лише отриманий дохід, а й належне йому на праві власності майно (виняток — випадки, що визначає закон, зокрема власні чи запозичені готівкові кошти). Будь-які законодавчі заборони щодо використання готівкових коштів відсутні.

ФОП має вести облік операцій з готівкою. Видачу готівки з каси фіксують видатковим касовим ордером або видатковою відомістю. Готівку, що надходить до каси, також оприбутковують у порядку, що встановив закон.

Коли перевіряють, чи правильно ФОП включив витрати до складу витрат, що пов’язані з господарською діяльністю, досліджують документи бухгалтерського та податкового обліку, які складають під час проведення господарської операції. Витрати платника податків на відрядження підтверджують, зокрема:

Орган контролю не мав претензій і не досліджував відомості, квитанції на проведення розрахунків з найманими працівниками за авансовими звітами, які ФОП надав для перевірки. Висновки про порушення, які допустив ФОП, контролери:

  • зробили винятково на співставленні інформації про обсяги готівкових коштів, коштів на рахунках, виручки за реалізовані послуги у періоді, що перевіряли, яка була в їх розпорядженні;
  • не підтвердили належними доказами.

За результатом розгляду справи ВС підтримав позицію платника податків і залишив чинною постанову апеляційного суду про задоволення його позовних вимог.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
657289

Податкова декларація платника єдиного податку фізичної особи підприємця 3 група

Облік для спрощенців досить простий, але декларацію треба правильно заповнити та вчасно подати. Сьогодні про те, як це зробити для ФОП на 3-й групі єдиного податку — платників і неплатників ПДВ
143056

Ліквідаційний звіт за 2025 рік: як скласти та подати ФОП-єдиннику

У консультації — про один з етапів припинення бізнесу фізособою-підприємцем, який є платником єдиного податку групи 1, 2 чи 3. Як скласти останню декларацію з єдиного податку з Додатком з ЄСВ, коли сплатити податок і ЄСВ, зразок заповнення ліквідаційної декларації і Додатка з ЄСВ
58072

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
450817

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді