Лист Мін’юсту від 04.01.2023 № 1079/147263-33-22/8.4.4
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19.10.2022 № 2698-IX, що діє з 19.11.2022 (далі – Закон № 2698), внесли зміни до Земельного кодексу України (ЗК).
Зокрема, підпункт 5 пункту 27 розділу X ЗК доповнили новим другим реченням такого змісту:
«Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом».
Тож, для державної реєстрації права власності на земельні ділянки у результаті безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, підставою для такої реєстрації можуть бути винятково рішення, прийняті з 19 листопада 2022 року у випадках, визначених другим реченням підпункту 5 пункту 27 розділу X ЗК.
Змінами до підпунктів 8, 9 пункту 27 розділу X ЗК і доповненням розділу X ЗК новим пунктом 29 впровадили державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що набуто на підставі договорів, укладених під час дії воєнного стану. Ідеться не про усі договори оренди землі, укладені під час дії воєнного стану відповідно до пункту 27 розділу X ЗК, а винятково про договори, укладені відповідно до підпунктів 8, 9 зазначеного пункту.
Орендар земельної ділянки зобов’язаний упродовж двох місяців з дня набрання чинності Законом № 2698 подати:
- заяву про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки;
- а також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, якщо відомості про земельну ділянку не внесли до Держземкадастру. .
Якщо впродовж трьох місяців з дня набрання чинності цим абзацом право оренди земельної ділянки не зареєстрували, договір оренди земельної ділянки вважається припиненим.
Орендар, суборендар, якому передали право оренди, суборенди земельної ділянки, зобов’язаний упродовж двох місяців з дня набрання чинності Законом № 2698 подати:
- заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки;
- а також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки, якщо відомості про земельну ділянку не внесли до Держземкадастру. .
Якщо впродовж трьох місяців з дня набрання чинності цим абзацом право оренди, суборенди земельної ділянки не зареєстрували, договір про передачу прав землекористування вважається припиненим.
Отже, винятково щодо договорів оренди землі, укладених відповідно до підпунктів 8, 9 пункту 27 розділу X ЗК, установлено вимогу про обов’язковість реєстрації права оренди земельної ділянки.
Зауважте: листи Міністерства юстиції України не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм і мають лише інформаційний характер.