Платник ПДВ за перший звітний період після завершення дії воєнного стану повинен нарахувати податкові зобов’язання (ПЗ) на вартість товарів, послуг, необоротних активів, використаних (поставлених, реалізованих) у неоподатковуваних операціях (реалізованих у період дії воєнного, надзвичайного стану), суми ПДВ по яких включив до складу податкового кредиту на дату переходу на спецгрупу за ставкою 2%.
Базу оподаткування під час нарахування ПЗ:
- за необоротними активами визначають, виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції. У разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи зі звичайної ціни;
- за товарами/послугами – виходячи з вартості їх придбання.
Зазначені операції відображають у декларації з ПДВ у відповідних рядках рядка 4 «Нараховано податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України за операціями, що оподатковуються».
Також потрібно скласти не пізніше останнього дня першого звітного періоду після завершення дії воєнного стану та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) зведену податкову накладну за такими товарами/послугами, необоротними активами.
Після завершення воєнного стану платник ПДВ має право використовувати суми ПДВ, віднесені до складу податкового кредиту на дату переходу на спецгрупу, за товарами/послугами, не реалізованими у період перебування на спецгрупі, обчислюючи ПЗ з ПДВ у звітності за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів і подальші звітні періоди.
За товарами, які платник єдиного податку ІІІ групи за ставкою 2% придбав із ПДВ, та які лишилися не проданими після завершення військового стану, податковий кредит не відновлюється після переходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платника ПДВ.