12.01.2023 ВРУ прийняла за основу з продовженим строком підготовки проєкт Закону України «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» від 09.09.2021 № 6013 (далі — законопроєкт № 6013).
Законопроєкт № 6013 передбачає примусову реорганізацію всіх суб’єктів господарювання усіх форм власності, які здійснюють комерційне та некомерційне господарювання у публічному та приватному секторах економіки, в господарські товариства.
Наразі фермерські господарства — це форма підприємницької діяльності з метою отримання прибутку з виробництва, переробки та реалізації сільгосппродукції, яку вони отримали з власних чи орендованих земельних ділянок шляхом ведення фермерського господарства, товарного сільгоспвиробництва, особистого селянського господарства.
На думку Всеукраїнського Конгресу Фермерів (далі — ВКФ), якщо ВРУ ухвалить законопроєкт № 6013, фермерам доведеться платити чималі гроші за перереєстрацію юрособи. Зокрема, за переоформлення статутних документів, документів на землю, нерухомість, інші об’єкти права власності, а також системи дозвільних документів для ведення господарської діяльності та правочинів з контрагентами.
Окрім того, фермери будуть зобов’язані створити вебсайт і оприлюднювати на ньому:
- вci редакції статутів за останніх п’яти років;
- положення про органи управління та контракти з посадовими особами у редакціях, що діяли протягом останніх п’яти років;
- всі рішення наглядової ради та власника щодо підприємства за останніх п’ять років;
- річну фінзвітність за останніх три роки;
- звітність, що подають відповідним держорганам;
- річні звіти наглядової ради та керівника підприємства;
- перелік афілійованих осіб.
На думку фермерів, законопроєкт № 6013 створює платформу для рейдерського захоплення земель фермерських господарств. Документ передбачає скасування Господарського кодексу України. Фактично це означатиме скасування держзакупівель сільгосппродукції за держконтрактом. Як наслідок, фермерські господарства поглине великий агробізнес. А це суперечить як внутрішній, так і зовнішній державній аграрній політиці, а також практиці ЄС.
За інформацією Всеукраїнського Конгресу Фермерів
Під час війни перелік перевірок скоротився, але їх не припинили остаточно. Законотворці поступово скасовують заборони. Експерт підкаже, які перевірки можуть очікувати на аграріїв