Чимала частка банківської системи України припадає на держбанки. Під час війни безперебійна робота держбанків має особливе значення для економіки та безпеки держави. Адже вони мають велику кількість клієнтів і розгалужену мережу відділень і банкоматів (близько 50% всіх банківських відділень і 65% всіх банкоматів).
Окремі відділення держбанків призупиняють, щоб:
- забезпечити безпеку працівників;
- оптимізувати витрати з огляду на зниження прибутковості через війну.
Нацбанк вирішив детально проаналізувати та за потреби переглянути рішення окремих держбанків щодо мінімізації витрат, значного скорочення мережі банків та персоналу. Адже ці рішення можуть:
- спровокувати негативний соціальний ефект;
- нести потенційні загрози національній безпеці України;
- перешкоджати нейтралізації наслідків війни та післявоєнному відновленню економіки.
Нацбанк пропонує Мінфіну до завершення воєнного стану запровадити мораторій на припинення діяльності відділень банків з державною часткою в капіталі (якщо це припинення діяльності не пов’язане з питаннями безпеки).
Пріоритетне завдання — якнайшвидше відновити діяльність банків на звільнених територіях з урахуванням необхідності та можливості забезпечити безпеку персоналу та клієнтів банків.
Нацбанк також підтримує ініціативу окремих банків забезпечити доступність до банківських послуг через мобільні відділення.