Податкова накладна (далі — ПН), яку склав та зареєстрував в ЄРПН платник податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для формування податкового кредиту (п. 201.10 Податкового кодексу України; ПК).
У разі допущення продавцем товарів / послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів ПН та/або порушення продавцем / покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН та/або розрахунку коригування (далі — РК) покупець / продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця / покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надали ПН або допустили помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів ПН та/або порушили граничні терміни реєстрації в ЄРПН.
До заяви додають копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів / послуг, або копії первинних документів, що підтверджують факт отримання таких товарів / послуг.
Упродовж 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою контролюючий орган зобов’язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією.
У разі відмови скласти ПН/РК до ПН, покупець також має право заповнити заяву із скаргою на такого продавця до податкової декларації з ПДВ.
Податкову накладну зареєстрували за рішенням суду? Розберемо, коли можна включити її до податкового кредиту, на які дати орієнтуватися та що врахувати, щоб уникнути претензій від податкової.
Заяву про допущення продавцем товарів / послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування (Д6) (додаток 6) затвердив Мінфін наказом від 28.01.2016 № 21.
Виходячи з форми додатка 6 до декларації у відповідних його графах покупець вказує:
- показники, що підтверджують первинні документи, копії яких додає до заяви;
- опис порушень продавця. Зокрема у разі відмови скласти ПН/РК зазначає номер і дату первинного документа, що засвідчує факт сплати податку у зв’язку з придбанням товарів / послуг, або факт отримання / повернення таких товарів / послуг.
Зауважте, що подання додатка 6 до декларації не є підставою для формування податкового кредиту покупцем товарів / послуг.