Перевізник (фізособа-підприємець на загальній системі оподаткування, є платником ПДВ) надав податкову накладну, яку підписано іншою особою. До цієї податкової накладної також додається копія наказу про призначення директора (іншої особи) з правом підпису на всіх банківських, юридичних та бухгалтерських документах. Чи має юридичну силу такий наказ та чи вважається правильною така податкова накладна?
Юридичної сили такий наказ немає, а отже податкова накладна вважатиметься недійсною.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Згідно з пунктом 201.1 Податкового кодексу України (ПК) платник податку зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів:
а) у паперовому вигляді;
б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках, зокрема, такі обов’язкові реквізити як повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, — продавця товарів/послуг.
Згідно з пунктом 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МДЗ від 14.01.2014 № 10 усі примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, та скріплюються печаткою такого платника податку — продавця (за її наявності).
Відповідно до пункту 19.1 ПК платник податків веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах.
Довіреність, видана платником податків — фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства (п. 19.2 ПК).
Відповідно до глави 4 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мін’юсту від 22.02.2012 №2 96/5 довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. При цьому нотаріуси посвідчують довіреності, складені від імені однієї або кількох осіб, на ім’я однієї особи або кількох осіб за усним зверненням довірителя.
Таким чином, для того щоб податкова накладна мала юридичну силу, вона має бути підписана представником фізособи-підприємця на підставі виданої довіреності, посвідченої нотаріально, а не на підставі наказу, або має бути підписана безпосередньо фізичною особою — підприємцем.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»