Право податкової застави виникає:
- у разі несплати у строки, встановлені Податковим кодексом України (ПК), суми грошового зобов’язання, що самостійно визначив платник у податковій декларації, — з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- у разі несплати у строки, встановлені ПК, суми грошового зобов’язання, що самостійно визначили контролери, — з дня виникнення податкового боргу;
- у випадку, визначеному в пункті 100.11 ПК, — з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань (п. 89.1 ПК).
Розстрочення, відстрочення грошового зобов’язання чи податкового боргу надають окремо за кожним податком і збором. Якщо сума грошового зобов’язання чи податкового боргу, заявлена до розстрочення, відстрочення, становить 1 млн грн і більше, розстрочення, відстрочення надають лише за умови:
- передачі у податкову заставу майна платника, балансова вартість якого дорівнює або перевищує заявлену до розстрочення, відстрочення суму грошового зобов’язання, — у разі розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань;
- перебування у податковій заставі майна платника, балансова вартість якого дорівнює або перевищує заявлену до розстрочення, відстрочення суму податкового боргу, — у разі розстрочення, відстрочення податкового боргу.
Строки сплати розстрочених, відстрочених сум або їх частки можуть перенести шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення, відстрочення.
Право податкової застави поширюють на будь-яке майно платника, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника, а також на інше майно, на яке платник набуде прав власності у майбутньому (п. 89.2 ПК).
Якщо балансова вартість майна, на яке поширюють податкову заставу, є меншою ніж сума податкового боргу платника, право податкової застави поширюють на таке майно.
Якщо балансову вартість такого майна не визначили, його опис здійснюють за результатами оцінки. Оцінку проводять відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-III.
Військова агресія рф стала каталізатором, що спричинив зростання податкового боргу платників, який набув ознак безнадійного. Як списати в бухобліку податковий борг і які податкові наслідки матиме операція — розповість експерт
У разі збільшення суми податкового боргу складають акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника.
Право податкової застави не поширюють на майно, що визначили підпунктом 87.3.7 ПК:
- на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю;
- на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов’язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю;
- на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов’язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Право податкової застави не застосовують, якщо загальна сума податкового боргу платника не перевищує 180 нмдг (3 060 грн).
Майно, на яке поширюють право податкової застави, оформлюють актом опису (абз. 1 п. 89.3 ПК).