Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН: нове судове рішення

Суд підтвердив правомірність податкового повідомлення-рішення на суму 139,81 млн грн

 Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН: нове судове рішення

Дізнайтеся скільки часу має платник ПДВ, щоб розблокувати РК

Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду (ВС) підтримав позицію Східного МУ ДПС по роботі з великими платниками податків у справі № 280/4556/19 від 06.06.2023 року про те, що абзацом 2 пункту 120-1.2 Податкового кодексу України (ПК) визначено лише один критерій пов’язаності вторинного податкового повідомлення-рішення (ППР) по відношенню до первинного – це його отримання, а не факт узгодженості або чинності.

Попередні суди встановили, що контролери 23.04.2019 провели камеральну перевірку позивача з питань відсутності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Під час перевірки виявили порушення позивачем вимог пункту 201.10 ПК, а саме: відсутність реєстрації ПН/РК в ЄРПН протягом граничного строку. Відповідно прийняли ППР від 20.05.2019 про застосування штрафу у розмірі 50% від суми податкових зобов’язань на підставі абзацу першого пункту 120-1.2 ПК.

Крім того, контролери 04.06.2019 провели камеральну перевірку позивача з питань відсутності реєстрації ПН/РК в ЄРПН після спливу 10 календарних днів (к. дню), наступних за днем отримання платником податку ППР від 20.05.2019.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суди попередніх інстанцій виходили з того, що застування штрафу за абзацом 2 пункту 120-1.2 ПК можливе та законодавчо обґрунтоване за умови наявності первісного ППР, яке є чинним на момент визначення повторності факту не реєстрації ПН/РК.

У даній справі судом встановлено, що на момент визначення такої повторності ППР від 20.05.2019 про застосування штрафу перебувало у стані адміністративного та судового оскарження. А тому не могло бути взято до уваги контролюючим органом як таке, що надає право повторно накласти на позивача штраф у розмірі 50 % суми незареєстрованих ПН/РК.

Таким чином, відсутні підстави для застосування до позивача штрафу на підставі абзацу 2 пункту 120-1.2 ПК.

Крім того, суди також врахували наявність рішень судів, що набрали законної сили, у справах № 640/15445/19 та № 280/3012/19.

ВС зауважив, що для кваліфікації дій (бездіяльності) платника податків як підстави для застосування фінансово-правової відповідальності за вказаною статтею не потрібне настання ні будь-яких негативних наслідків, ні факту узгодження попередньо винесеного ППР про застосування штрафних санкцій згідно з абзацом першим пункту 120-1.2 ПК. Достатньо лише доведення самого факту правопорушення, яке виявляється у протиправному діянні (бездіяльності), тобто невчиненні дій щодо реєстрації в ЄРПН ПН/РК, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 к. дн., наступних за днем отримання платником податку ППР, прийнятого на підставі абзацу першого пункту 120-1.2 ПК.

Тож, критеріями з якими абзац другий пункту 120-1.1 ПК фактично пов’язує застосування штрафу є отримання платником податку ППР, застосовано на підставі абзацу першого пункту 120-1.1 ПК та не здійснення реєстрації протягом 10 днів (після отримання податкового повідомлення-рішення) в ЄРПН ПН/РК.

Касаційний адмінсуд резюмує, що відповідальність визначена абзацом другим пункт 120-1.2 ПК не передбачає як необхідності узгодження первинного ППР чи його чинності так і такої кваліфікуючої ознаки податкового правопорушення як повторність вчинення відповідного діяння, а отже покликання судів у своїх рішеннях на її наявність є помилковими.

За інформацією ДПС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14094

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21605

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291770

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді