Cтаттею 212 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), вчинене службовою особою підприємства незалежно від форми власності, або особою, що здійснює підприємницьку діяльність без створення юрособи, або будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати.
Зокрема, головним критерієм віднесення особи до кола службових (посадових) осіб є наявність у неї організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
При цьому організаційно-розпорядчими обов’язками є обов’язки щодо здійснення керівництва трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємстві незалежно від форм власності. А під адміністративно-господарськими обов’язками розуміють обов’язки з управління або розпорядження майном на підприємстві (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо).
Що ж до відповідальності за адмінправопорушення в галузі фінансів і підприємницької діяльності, то відповідно до статті 1642 Кодексу України про адміністративні правопорушення до неї притягуються за: приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням встановленого порядку, внесення неправдивих даних до фінзвітності, неподання фінзвітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей, несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження річного фінансового плану підприємства державного сектору економіки та звіту про його виконання, перешкода працівникам органу державного фінансового контролю у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів щодо відшкодування з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності.
У свою чергу, відповідно до частини третьої статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі — Закон № 996) відповідальність за організацію бухобліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи (ч. 8 ст. 9 Закону № 996).