Чи може підприємство — платник єдиного податку на четвертій групі придбати обладнання в рахунок нерозподіленого прибутку? Яким чином розподіляється прибуток підприємством на спрощеній системі оподаткування? Чи буде вважатися використання нерозподіленого прибутку на придбання основного засобу збільшенням статутного капіталу?
Принципи обліку операцій з придбання основних засобів, використання нерозподіленого прибутку однакові для всіх юридичних осіб, у т ч. і для малих підприємств — платників єдиного податку.
Джерелом придбання основних засобів є вільні грошові кошти на розрахунковому рахунку, а не умовний результат, який відображається за кредитом рахунку 441, тобто нерозподілений прибуток.
Для бухгалтерського обліку операцій з придбання ОЗ використовуються: субрахунок 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів»:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- рахунок 311 «Поточні рахунки в національній валюті»;
- субрахунок 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками».
Субрахунок 152 призначений для обліку витрат на придбання або виготовлення власними силами основних засобів, які після введення в експлуатацію будуть обліковуватись на рахунку 10 «Основні засоби».
Кореспонденція рахунків придбання основних засобів наступна:
- Д-т 152 – К-т 631 — отримано основні засоби за договором постачання;
- Д-т 631 – К-т 311 — перераховано кошти постачальнику.
Що стосується субрахунку 441 «Прибуток нерозподілений», то він кореспондує з субрахунком 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».
За рахунок нерозподіленого прибутку підприємство може нарахувати власникам дивіденди або зробити відрахування в резервний капітал у поточному періоді. Сальдо субрахунку 443 в кінці року потрібно закрити на субрахунок 441. Це і буде використанням нерозподіленого прибутку.
Отже, на будь-якому підприємстві, у т. ч. яке перебуває на спрощеній системі оподаткування, не можна ніякими проводками «ув’язати» використання нерозподіленого прибутку з придбанням основного засобу. Також для всіх підприємств придбання основного засобу за рахунок власних коштів не вважається збільшенням статутного капіталу.
Але збільшити статутний капітал за рахунок нерозподіленого прибутку можна шляхом реінвестування дивідендів. При цьому, крім субрахунку 443, будуть задіяні такі субрахунки (рахунки):
- 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами»;
- 40 «Зареєстрований (пайовий) капітал».
Проводки операції реінвестування наступні:
- Д-т 443 – К-т 671 — нараховано дивіденди засновникам;
- Д-т 671 – К-т 40 — збільшено розмір статутного фонду за рахунок нарахованих дивідендів у разі прийняття рішення про реінвестицію дивідендів.
Таке рішення потрібно оформити у вигляді протоколу про збільшення розміру статутного капіталу підприємства та змін у статуті, які слід зареєструвати у держреєстратора. Зміни, як правило, оформлюють одним протоколом: приймається рішення про виплату дивідендів, про збільшення статутного фонду підприємства та про реінвестицію належних до виплати засновникам дивідендів.
Авансовий внесок з податку на прибуток на суму дивідендів у разі їх реінвестування не справляється (пп. 153.3.5 Податкового кодексу України).
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»