Кому виплачується допомога на поховання у разі смерті пенсіонера?
У разі смерті пенсіонера допомогу на поховання виплачують особам, які здійснили поховання.
Який розмір допомоги на поховання?
Розмір допомоги на поховання залежить від закону, відповідно до якого призначили пенсію.
Так, якщо пенсіонер одержував пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, то допомогу виплачують у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (13 420 грн). Виняток — поховання осіб за рахунок державного бюджету).
Для тих, кому пенсію призначили відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV або інших законів, розмір допомоги — дві пенсії, що отримував пенсіонер на момент смерті.
Куди звертатися за допомогою на поховання? Допомогу на поховання виплачують через поштові відділення чи через банківські установи?
Для отримання допомоги необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру ПФУ. Допомогу на поховання виплачують органи ПФУ шляхом зарахування на банківський рахунок особи, яка здійснювала поховання.
Якщо у одержувача відсутній банківський рахунок, то виплату здійснюють через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка»: заявник у будь-якому відділенні Ощадбанку може отримати кошти, звернувшись із паспортом та ідентифікаційним кодом.
Які документи потрібно подати на отримання допомоги на поховання?
Людині, яка звертається за допомогою, потрібно в оригіналі подати такі документи:
- паспорт та ідентифікаційний код;
- заяву про виплату допомоги на поховання (заповнюйте під час прийому);
- свідоцтво про смерть;
- витяг з Держреєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера;
- реквізити свого банківського рахунку.
Якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрацію смерті провели компетентні орган іноземної держави, законодавством якої не передбачили видачі витягів та довідок, визначених в українському правовому полі, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізований відповідно до законодавства.
Який строк звернення за отриманням допомоги на поховання?
Строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежують в часі.
Чи передбачили надання допомоги на поховання у разі смерті людини непенсійного віку — застрахованої особи? А якщо хтось із членів сім’ї був на утримання застрахованої особи та помер — у такому випадку має право застрахована особа на відповідну допомогу?
Так, передбачили. Допомогу на поховання надають у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні:
- дружини (чоловіка);
- дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти із числа осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, — до 23 років;
- батька, матері;
- діда, баби за прямою лінією спорідненості (ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).
Допомогу надають застрахованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.
У яких випадках члена сім’ї вважають як таким, що перебував на утриманні, а кого не можна вважати таким, що перебував на утриманні?
До членів сім’ї, яких вважають такими, що були на утриманні померлого, відносять осіб, якщо вони були на повному його утриманні; одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Не вважають такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).
У якому розмірі надають допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні?
Допомогу на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надають в розмірі, що встановлює правлінням ПФУ, але не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом.
З 1 січня 2023 року розмір допомоги на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні встановили на рівні 4 100 грн. Цю суму затвердив ПФУ постановою «Про встановлення розміру допомоги на поховання» від 26.12.2022 № 29-1.