Допомога на поховання у разі смерті пенсіонера

У ПФУ пояснили, кому виплачують допомогу на поховання в разі смерті пенсіонера, в якому розмірі, куди звертатися, як виплачують, які потрібні документи, який строк звернення

image56

Кому виплачується допомога на поховання у разі смерті пенсіонера?

У разі смерті пенсіонера допомогу на поховання виплачують особам, які здійснили поховання.

Який розмір допомоги на поховання?

Розмір допомоги на поховання залежить від закону, відповідно до якого призначили пенсію.

Так, якщо пенсіонер одержував пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, то допомогу виплачують у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (13 420 грн). Виняток — поховання осіб за рахунок державного бюджету).

Для тих, кому пенсію призначили відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV або інших законів, розмір допомоги — дві пенсії, що отримував пенсіонер на момент смерті.

Куди звертатися за допомогою на поховання? Допомогу на поховання виплачують через поштові відділення чи через банківські установи?

Для отримання допомоги необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру ПФУ. Допомогу на поховання виплачують органи ПФУ шляхом зарахування на банківський рахунок особи, яка здійснювала поховання.

Якщо у одержувача відсутній банківський рахунок, то виплату здійснюють через міжнародну платіжну систему «Швидка копійка»: заявник у будь-якому відділенні Ощадбанку може отримати кошти, звернувшись із паспортом та ідентифікаційним кодом.

Які документи потрібно подати на отримання допомоги на поховання?

Людині, яка звертається за допомогою, потрібно в оригіналі подати такі документи:

  • паспорт та ідентифікаційний код;
  • заяву про виплату допомоги на поховання (заповнюйте під час прийому);
  • свідоцтво про смерть;
  • витяг з Держреєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера;
  • реквізити свого банківського рахунку.

Якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрацію смерті провели компетентні орган іноземної держави, законодавством якої не передбачили видачі витягів та довідок, визначених в українському правовому полі, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізований відповідно до законодавства.

Який строк звернення за отриманням допомоги на поховання?

Строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежують в часі.

Чи передбачили надання допомоги на поховання у разі смерті людини непенсійного віку застрахованої особи? А якщо хтось із членів сім’ї був на утримання застрахованої особи та помер у такому випадку має право застрахована особа на відповідну допомогу?

Так, передбачили. Допомогу на поховання надають у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

  • дружини (чоловіка);
  • дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти із числа осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, — до 23 років;
  • батька, матері;
  • діда, баби за прямою лінією спорідненості (ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Допомогу надають застрахованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.

У яких випадках члена сім’ї вважають як таким, що перебував на утриманні, а кого не можна вважати таким, що перебував на утриманні?

До членів сім’ї, яких вважають такими, що були на утриманні померлого, відносять осіб, якщо вони були на повному його утриманні; одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Не вважають такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

У якому розмірі надають допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні?

Допомогу на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надають в розмірі, що встановлює правлінням ПФУ, але не менше розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом.

З 1 січня 2023 року розмір допомоги на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні встановили на рівні 4 100 грн. Цю суму затвердив ПФУ постановою «Про встановлення розміру допомоги на поховання» від 26.12.2022 № 29-1.

За інформацією ПФУ у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
28

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1215

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
645

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2184

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50754

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді