ВАСУ роз’яснив деякі питання, пов’язані з оскарженням рішень про застосування штрафних санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює обіг спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Зокрема, суд нагадав, що з 01.01.2011 (із набранням чинності Податковим кодексом України) у контролюючих органів відсутні повноваження щодо прийняття інших рішень, окрім податкових повідомлень-рішень, якими можуть бути визначені грошові зобов’язання.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
У разі прийняття цими органами рішення щодо визначення платникові податків штрафних санкцій за порушення вимог законодавства, що регулює обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, якщо таке рішення за своєю формою не відповідає податковому повідомленню-рішенню, судам варто виходити з такого.
Окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не мають сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування.
Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах його компетенції та можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення.
Тобто в такому разі рішення контролюючого органу про застосування фінсанкцій за порушення вимог законодавства з регулювання обігу підакцизних товарів, прийняте не за формою, передбаченою для податкових повідомлень-рішень, ВАСУ рекомендує розцінювати як податкове повідомлення-рішення з окремими дефектами, які не змінюють суті спірного рішення.
Однак, незалежно від дефектів форми податкового повідомлення-рішення з визначення грошових зобов’язань за фінансовими санкціями за порушення законодавства з регулювання обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів на такі повідомлення-рішення поширюється дія норм Податкового кодексу України. Тобто визначені такими рішеннями суми грошових зобов’язань підлягають сплаті як грошові зобов’язання в розумінні Податкового кодексу. А своєчасно несплачені суми мають стягуватися в порядку, передбаченому для стягнення податкового боргу (тобто з обов’язковим направленням платникові податків податкових вимог тощо).