Проєктом акта пропонують з 01.01.2024 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям трансформувати в базову соціальну допомогу та об’єднати окремі види державної допомоги. Таку допомогу надаватимуть найуразливішим категоріям населення як основний засіб подолання бідності та реагування на складні життєві обставини.
Розмір базової соціальної допомоги визначатимуть як різницю між сукупним розміром базової величини для всіх членів сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї. Базову величину визначатимуть:
- на рівні 100% для першого члена сім’ї та 70% — для кожного наступного члена сім’ї;
- на рівні 100% — для:
- кожної дитини віком до 6 років;
- дитини з інвалідністю; особи з інвалідністю I або II групи;
- дитини, яку утримує матір (батько, усиновитель), що не перебуває у шлюбі, і запис про батька (матір) цієї дитини у Книзі реєстрації народжень провадять за вказівкою матері (батька);
- дитини, яку виховують у багатодітній сім’ї, та входить до складу сім’ї;
- для осіб, які набули право на пенсію за віком, або які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, — пропорційно до страхового стажу таких осіб.
Водночас планують передати функції із призначення та виплати базової соціальної допомоги ПФУ.
Також пропонують надавати соціальну стипендію студентам (курсантам) закладів фахової передвищої та вищої освіти, учням закладів професійної (професійно-технічної) освіти з урахуванням сукупного доходу сім’ї.
У разі прийняття Закон набере чинності з 01.01.2024.
Із 1 січня 2023 року лікарняні й декретні виплачує ПФУ. Щоб забезпечити своєчасне надання соціальних виплат, уряд затвердив Порядок № 185. Чи полегшить цей нормативний акт роботу з лікарняними, з’ясував експерт