Суд роз’яснив нюанси здійснення переважного права на купівлю орендованої нерухомості

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Суб’єктивне право на продаж частки сторонній особі виникає у співвласника з моменту одержання відмови усіх інших співвласників від здійснення переважного права на купівлю або нездійснення ними цього права.

Суб’єктивне право на продаж частки сторонній особі виникає у співвласника з моменту одержання відмови усіх інших співвласників від здійснення переважного права на купівлю або нездійснення ними цього права протягом:

  • одного місяця від дня отримання ними повідомлення, якщо предметом договору купівлі-продажу є нерухоме майно;
  • десяти днів — якщо предметом договору купівлі-продажу є рухоме майно.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

При цьому «здійсненням переважного права» слід вважати передання (надіслання) продавцю оферти (пропозиції) щодо укладення основного або попереднього договору купівлі-продажу частки.

Такого висновку, зокрема, дійшов Вищий господарський суд України, відмовляючи підприємцю в задоволенні позовних вимог про визнання його переважного права на викуп нерухомого майна, орендованого ним на підставі договору оренди, та переведення прав та обов’язків покупця.

Свої вимоги підприємець обгрунтовував приписами статті 777 Цивільного кодексу України (ЦК). Так, положеннями частини 2 статті 777 ЦК закріплено, що наймач, який належно виконує свої обов’язки за договором найму, у разі продажу речі, переданої у найм, має переважне право перед іншими особами на її придбання.

У свою чергу, відповідно до частини 1 статті 362 ЦК, у разі продажу частки в праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Отже, на думку суду, закріплене наведеною нормою правило покликане гарантувати права інших співвласників щодо переважної купівлі частки у праві спільної часткової власності. Водночас будучи наділеними правом на переважну купівлю частки в праві спільної часткової власності, інші співвласники тим не менш не мають жодних привілеїв щодо ціни та інших умов, на яких має намір продати свою частку співвласник-відчужувач.

Відповідно до частини 2 статті 362 ЦК продавець частки в праві спільної часткової власності зобов’язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснюють цього права щодо нерухомого майна протягом зазначених вище строків від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

Отже, для того, щоб забезпечити здійснення переважного права інших співвласників на купівлю продавець зобов’язаний повідомити інших співвласників про свій намір продати частку. У повідомленні обов’язково має бути визначена ціна, а інші умови продажу мають бути вказані, якщо їх визначає продавець як істотні для укладення відповідного договору (наприклад, строки розрахунків, форма, у якій співвласник бажає укласти договір на інші умови, досягнення згоди з яких є необхідним для укладення договору).

Як з’ясував суд, юрособа-продавець повідомила підприємця про намір здійснити відчуження спірних нежитлових приміщень. Проте останній на вказаний лист не відповів та не повідомив у місячний строк про свій намір придбати нерухоме майно, орендоване ним на підставі договору оренди. А тому в заявленій вимозі йому було відмовлено.

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт виконаних робіт 2025: бланк, зразок і правила заповнення

Акт виконаних робіт — зразок і бланк, які знадобляться для підтвердження послуг або робіт. Бухгалтер оформлює його для належного документування госпоперацій. Завантажуйте приклад акта надання послуг і готовий бланк — у консультації експерта
434632

Аліменти 2025: розмір, оподаткування, відповідальність за несплату + приклади

Який мінімальний розмір аліментів у 2025 році? Як їх обліковувати, оподатковувати, документувати? У консультації — актуальні суми, приклади оформлення та нюанси відповідальності за несплату аліментів
344475

Податкова накладна 2025: як заповнювати за актуальною формою + зразки

Платники ПДВ мають вчасно реєструвати податкові накладні навіть під час воєнного стану. Як правильно скласти податкову накладну за новою формою 2025 — у консультації з прикладами та зразками для скачування
387664

Бухгалтерська довідка 2025: коли потрібна, як оформити + зразок

Бухгалтерська довідка виручає, коли бракує первинних документів, затримується контрагент або потрібно пояснити помилку. Мінфін уточнив, коли можна її складати, а ми зібрали готові зразки для типових ситуацій
104098

Історія професії бухгалтера

Однією із найважливіших професій у сучасному світі є професія бухгалтера. У статті поринемо в минуле, щоб дізнатися, яка ж історія виникнення бухгалтерського обліку, а також відповісти на запитання, хто такий бухгалтер
9726

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді